نقش تحصیلات خارجی در آینده شغلی فارغ‌التحصیلان

کارشناسان آموزشیِ یک دانشگاه اتریشی در مطالعات جدید خود ادعا کرده‌اند که ادامه تحصیل در خارج از کشور برای کسب تجربه و رشد مهارت‌های شغلی و حرفه‌ای دانشجویان سودمند است.

این کارشناسان می‌گویند: با وجود اینکه بسیاری از دانشجویان از دیرباز بر اهمیت تحصیلات خارجی بر تجربیات شخصی و پیشرفت شغلی خود تاکید دارند اما پیش از این تحقیقات جامع و موثقی در این زمینه انجام نشده بود تا از نظر آماری این ادعا را اثبات کنند.

بنابر مطالعه‌ای که از سوی دانشگاه «یوهانس کپلر لینز» اتریش انجام شده دو گروه 540 نفری از دانشجویان که یکی از این گروه‌ها در خارج از اتریش و گروه دیگر در کشور خود تحصیل کرده‌اند با هم مقایسه شدند. این مطالعه به سفارش دولت اتریش علیا که وظیفه حمایت مالی از دانشجویان جویای تحصیل در خارج را تحت عنوان بورسیه تحصیلی «کپلر» برعهده دارد، انجام گرفته است. نتایج این مطالعه حاوی خبرهای امیدوارکننده‌ای برای حامیان تحصیلات بین‌المللی است.

به گزارش یونیورسیتی ورلدنیوز، در این گزارش نکات مثبت و مزایای تحصیلات خارجی در سطوح مختلفی نظیر زبان، مهارت‌های اجتماعی و برنامه‌های تحصیلی مشترک بررسی شدند که نتایج آن به شرح زیر است:

مهارت‌های زبانی

بدیهی است که تحصیل در خارج، مهارت زبانی دانشجویان را تقویت می‌کند به ویژه اینکه باعث بهبود مهارت مکالمه و درک زبان‌های خارجی می‌شود. این مسئله همچنین سبب می‌شود فارغ التحصیلانی که در خارج از کشور خود تحصیل کرده‌اند با استفاده از این مهارت زبانی در آینده راحت‌تر برای به دست آوردن مشاغل بین المللی اقدام کنند. این مطالعه در اتریش نشان داد آمادگی پذیرش شغلی در خارج از موطن برای فارغ التحصیلان دارای تجربه تحصیل در خارج از کشور، 17.4 درصد اما برای دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه‌های داخلی 4.6 درصد است.

مهارت‌های اجتماعی

از دیگر مزایای مرتبط با تحصیل در خارج که درباره آن زیاد صحبت می‌شود، تاثیر این گزینه تحصیلی بر بهبود مهارت‌های اجتماعی و بین‌فرهنگی است. این مهارت‌های اجتماعی در کنار رشته‌ای که این دانشجویان انتخاب می‌کنند به عنوان یک عامل موثر برای یافتن شغل برای آنها محسوب می‌شود. بررسی‌ها نشان داده است فارغ التحصیلانی که مدارک خود را از دانشگاه‌های خارجی اخذ می‌کنند در مقابلِ کارفرمایان صبورتر هستند و آمادگی بیشتری در توصیف مسائل و طرح سوالات دارند.

منبع: موسسه اعزام دانشجوي مدت


نظرات