چطور از رده بندي دانشگاه ها بيشترين استفاده را ببريم

انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی تصمیم مهمی در زندگی است. گستره عواملی که در این انتخاب باید مد نظر قرار گیرد وسیع است: از تعیین و انتخاب رشته تحصیلی یا زمینه تحقیقاتی که به بهترین شکلی با علایق تحصیلی و اهداف شغلی شما منطبق باشد، تا یافتن دانشگاه ها و مؤسساتی که در زمینه تحصیلی شما سرآمد هستند، انتخاب کشور یا شهر محل تحصیل، و اینکه چطور باید از پس هزینه ها برآیید.

رده بندی دانشگاه ها به تنهایی نمی تواند این مسألۀ پیچیده را حل کند – و شما هم نباید انتظار داشته باشید که بتواند. اما شواهد نشان می دهند که این رده بندی ها نقش مهمی در فرآیند تصمیم گیری تعداد رو به رشد دانشجویان آینده بازی می کنند. بیش از 15 میلیون بازدیدکننده از رده بندی دانشگاه های QS World University Rankings در سال 2012 بهره برده اند، تعدادی که از زمان اولین انتشار این رده بندی در سال 2004 هر ساله رشد داشته است.

شما چطور می توانید بیشترین استفاده را از رده بندی دانشگاه ها ببرید و تصمیم درستی برای ادامه تحصیل بگیرید؟

 رده بندی های دانشگاه ها چه معیارهایی را برآورد می کنند

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید تعداد زیاد رده بندی های دانشگاه ها است که هر کدام معیارهای بررسی خاص خودشان را دارند – از شهرت آکادمیک تا معیارهای تحقیقاتی، از رضایت دانشجویان تا وبسایت دانشگاه، و نیز تعداد افرادی که با سمتی مدیریتی از آن دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

بسیاری از چیزهایی که یک دانشگاه را به بهترین انتخاب برای فردی خاص بدل می کند ممکن است اصلا در معیارهای رده بندی ها لحاظ نشده باشند. با این وجود بسیاری از روش های منطقی و معقول در صورتی که با درایت به کار گرفته شوند، می تواند اطلاعات مفیدی برای مخاطبین ارائه دهند. دانستن این که رده بندی ها چه معیارهایی را مد نظر قرار می دهند به شما کمک می کند بتوانید اطلاعات مرتبط با فرآیند تصمیم گیری خود را از این وبسایت ها استخراج کنید.

 

رده-بندی-دانشگاههای-جهان


دانشگاه ها را در سطح بین المللی با هم مقایسه کنید

رده بندی جهانی QS به گونه ای طراحی شده است تا بازه ای از معیارهای متفاوت که با دانشجویان آینده ارتباط مستقیم دارد را در نظر بگیرد – خصوصا برای آن هایی که نیاز دارند دانشگاه ها را در سطحی بین المللی با هم مقایسه کنند. بخشی از این رده بندی بر شهرت و اعتبار مؤسسه و بخشی دیگر بر داده هایی که از تحقیقات مختلف، سطح آکادمیک افراد دانشگاه، و تنوع بین المللی آن دانشگاه به دست می آید بنا شده است. QS تنها رده بندی دانشگاه ها است که دیدگاه کارفرمایان درباره دانشجویان فارغ التحصیل را نیز در اطلاعات رده بندی اش لحاظ می کند. این رده بندی پنج پرسش اصلی درباره بهترین دانشگاه های جهان را مطرح می کند و به آن ها پاسخ می دهد:

شهرت یک دانشگاه در میان افراد دانشگاهی تا چه اندازه است؟

شهرت و اعتبار فارغ التحصیلان یک دانشگاه در میان کارفرمایان تا چه اندازه است؟

چه تعداد افراد دانشگاهی در برابر دانش آموزان پذیرفته شده در استخدام دانشگاه هستند؟

چه میزان پژوهش های تأثیرگذار در این دانشگاه ها انجام می شود؟

دانشگاه ها تا چه اندازه بین المللی هستند؟

 

برای پاسخ به این پرسش ها، رده بندی QS دیدگاه بیش از 70 هزار فرد آکادمیک و کارفرما را در سراسر جهان درباره دو موضوع اصلی می پرسد. از افراد آکادمیک خواسته می شود دانشگاه هایی که در حال حاضر بهترین پژوهش ها در زمینه تحقیقاتی و محل کار و زندگی آن ها را انجام می دهند معرفی کنند. از کارفرمایان خواسته می شود دانشگاه هایی که به گمان آن ها بهترین فارغ التحصیلان را دارد معرفی کنند. رده بندی همچنین معیارهای پژوهشی، نسبت تعداد افراد آکادمیک به دانشجویان، و بین المللی بودن دانشگاه را نیز لحاظ می کند.

 

رده-بندی-موضوعی


یافتن دانشگاه های برتر در رشته تحصیلی شما

برای بسیاری از دانشجویان آینده، شاید مفیدترین رده بندی دانشگاه ها آن هایی باشند که بر رشته یا دانشکده خاصی تمرکز دارند. به همین دلیل از سال 2010 رده بندی موضوعی دانشگاه ها QS World University Rankings by Subject نیز معرفی شد که دانشگاه های جهان را در 30 موضوع مختلف درجه بندی کرده است.

محدودیت های رده بندی دانشگاه ها چیست؟

رده بندی های دانشگاه ها تنها یکی از منابعی هستند که برای انتخاب دانشگاه به شما کمک می کنند. این رده بندی ها به تمامی پرسش های شما نمی توانند پاسخ دهند و شما همیشه باید با منابع اطلاعاتی دیگر نیز در ارتباط باشید و از آن ها مشورت بگیرید. می توانید به نمایشگاه هایی که دانشگاه ها برگزار می کنند یا مؤسساتی که نماینده دانشگاه ها در کشور شما هستند مراجعه کنید. همچنین می توانید وبسایت دانشگاه را ببینید و با اعضای آکادمیک آن تماس بگیرید.

اما رده بندی دانشگاه ها مطمئناً ابزار فوق العاده ای است تا داده های مقایسه ای درباره دانشگاه ها را به شما ارائه دهد. همچنین می توانید برای شناسایی دانشگاه هایی که به طور خاص در زمینه تحصیلی شما ممتاز هستند از آن ها بهره ببرید.

جهت دریافت خدمات رایگان مشاوره تحصیلی می توانید فرم مشاوره آنلاین یا فرم تماس با ما را تکمیل و ارسال کنید.

منبع: موسسه اعزام دانشجو به استراليا "مدت"

 

 


نظرات