تسهیل دریافت ویزا برای دانشجویان بین‌المللی

معاون آموزشی پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه دانشجویان بین المللی دانشگاه با مکانیزم های جهانی جذب می‌شوند،گفت: معاونت بین الملل دانشگاه از اجرای برنامه های مشترک اساتید و دانشکده ها با دانشگاه های خارج از کشور حمایت می کند.

دکتر حسن زاده در نشست بررسی چالش های اساتید دانشگاه در زمینه تدریس به دانشجویان بین المللی با بیان اینکه تدریس به زبان انگلیسی مقطع علوم پایه رشته های دندانپزشکی و پزشکی برای دانشجویان بین المللی از سال گذشته آغاز شده است، اظهار کرد: این دانشجویان همزمان زبان فارسی را فرامی گیرند تا هنگام ورود به مقطع بالینی مشکلات کمتری داشته باشند.

وی با تاکید براینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران از معدود دانشگاه‌هایی است که دانشجویان خود را با استفاده از مکانیزم‌های جهانی پذیرش دانشجو جذب می‌کند، افزود:اغلب دانشگاه های کشور از طریق شورای بورس مشترک وزارت بهداشت و وزارت علوم نسبت به جذب دانشجویان بین المللی اقدام می کنند در حالی دانشجو خود با دانشگاه علوم پزشکی تهران وارد تعامل شده، اساتید را انتخاب می کنند و هزینه تحصیل را می پردازند.

حسن‌زاده همچنین درباره نحوه جذب دانشجویان PhD by Research و PhD by Course اخاطرنشان کرد: کمیته پذیرش تاکنون دیدگاه مدیران گروه های آموزشی را درباره تعیین نوع PhD مورد تدریس جویا شده است.

معاون آموزشی پردیس بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه با برنامه‌ریزی مدون می‌توان از چالش‌های پیش روی تدریس به دانشجویان بین‌المللی کاهش داد،افزود: مشخص کردن برنامه آموزشی دانشجویان بین المللی قبل از ورود آنها به دانشکده ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی تعیین اساتید راهنمای آموزشی در بدو ورود دانشجویان بین المللی را موضوعی حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: معاونت بین الملل دانشگاه از اجرای برنامه های مشترک اساتید و دانشکده ها با دانشگاه های خارج از کشور حمایت می کند.

به گفته حسن زاده مسائل حقوقی مربوط به دانشجویان بین المللی دوره دستیاری که با بیماران سر و کار دارند نیز به سرعت پیگیری خواهد شد.

تسهیل دریافت ویزا برای دانشجویان بین المللی

در ادامه این نشست،دکتر شعبانی، مدیر توسعه امور بین المللی معاونت بین الملل با بیان اینکه تعداد دانشجویان بین المللی دانشگاه از طریق پذیرش آزاد از مرز 100 نفر گذشت، گفت: پذیرش آزاد دانشجویان چالش هایی را به همراه داشته که نیازمند بررسی همه جانبه است.

وی افزود: دانشجویان بین المللی در بدو ورود طرح پایش سلامت را می گذرانند با این وجود اگر دانشکده ها انجام آزمایش خاصی را مدنظر دارند به معاونت بین الملل اعلام کنند.

مدیر توسعه امور بین المللی معاونت بین الملل از برگزاری تور آشنایی اولیه برای دانشجویان جدیدالورود خبر داد و گفت: هم اکنون این فرآیند توسط خود دانشجویان بین المللی که در ایران مشغول به تحصیل هستند، انجام می شود.

وی در باره مشکلات موجود در سیستم سماء نیز گفت: مقرر شده معاونت آموزشی دانشگاه در اسرع وقت با همکاری معاونت بین الملل نام دروس، رشته ها و مقاطع را به لاتین در سیستم سماء وارد کند.

دکتر شعبانی همچنین از تسهیل دریافت ویزا برای دانشجویان بین المللی خبر داد و افزود: این فرآیند از مدتی پیش با تعاملات ایجاد شده ظرف بازه زمانی چهار تا شش هفته انجام می شود.

مدیر توسعه امور بین المللی معاونت بین الملل، فرآیند جذب دانشجویان بین المللی را زنجیره ای دانست که با اطلاع رسانی آغاز می شود و از گروه های آموزشی و معاونان بین الملل خواست نسبت به تکمیل اطلاعات مربوط به رشته ها و دپارتمان ها در سایت دانشکده ها اقدام کنند.

دکتر شعبانی همچنین پیشنهاد استفاده از دانشجویان بین المللی در ترجمه کریکولوم های آموزشی، تدریس، اطلاع رسانی و راهنمایی سایر دانشجویان را مطرح کرد.

مدیر روابط بین الملل، اعتباربخشی و رتبه بندی معاونت بین الملل نیز ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این نشست بر اهمیت جذب دانشجویان بین المللی در رنکینگ های جهانی تأکید کرد و افزود: هرچند دانشگاه علوم پزشکی تهران در پذیرش دانشجویان بین المللی رتبه های اول را در کشور دارد اما افزایش این دانشجویان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

در جریان این نشست نمایندگان دانشکده ها مهم ترین چالش های پیش رو، پیشنهادات و دیدگاه های خود را در زمینه های مختلفی چون زبان تدریس، مباحث حقوقی دانشجویان بین المللی دوره دستیاری، تور آشنایی اولیه دانشجویان بین المللی، برخورداری دانشجویان بین المللی از اساتید راهنما در ابتدای مسیر آموزشی، تفکیک وظایف معاونت های آموزشی و بین الملل در دانشکده ها، ترجمه کریکولوم های آموزشی، توانمندسازی اعضاء هیئت علمی، تقویت کارکنان پشتیبان دانشجویان بین المللی، مسائل مربوط به دانشجویان متأهل، کمبود امکانات و تجهیزات در دانشکده ها، لزوم فرهنگ سازی در خصوص دانشجویان بین المللی، کیفیت آموزشی و برگزاری آزمون بورد جهت دانشجویان بین المللی مطرح کردند.

منبع: خبرگزاري ايسنا


نظرات