ثبت نام بدون آزمون و با آزمون کارشناسی و کاردانی دانشگاه آزاد

رئیس معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد از تغییر نام این مرکز به معاونت سنجش و پذیرش، ثبت نام دوره های بدون آزمون و با آزمون در مقاطع کاردانی و کارشناسی خبر داد.

مجتبی علوی فاضل ظهر امروز با حضور در جمع خبرنگاران گفت: ثبت نام برای مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته طی روزهای 21 مرداد تا اول شهریور آغاز می‌شوند.

وی گفت: تمام داوطلبانی که در آزمون سراسری شرکت کرده اند با وارد کردن کدی که در پایین کارت ورود به جلسه شان درج شده می توانند در سامانه مرکز آزمون اطلاعات خود را دریافت کنند.


وی افزود: داوطلبان می توانند با مراجعه به سامانه مرکز آزمون و با تهیه کارت اعتباری 25 هزار تومانی نسبت به انتخاب 20 رشته محل به ترتیب اولویت علاقه اقدام کنند.

به گفته علوی فاضل داوطلبانی که علاقمند به ثبت نام در چند مجموعه آموزشی هستند می توانند با خرید کارت اعتباری جداگانه به صورت آنلاین و الکترونیکی از سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد نسبت به ثبت نام خود در آن مجموعه اقدام کنند.

وی افزود: برای ثبت نام در رشته های بدون آزمون هیچ محدودیتی وجود ندارد و مخاطبان با هر شغل و سنی می توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اقدام کنند.

رئیس معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در خصوص داوطلبان مشمول گفت: برای پذیرفته شدگان بدون آزمون مطابق مقررات وظیفه عمومی درخواست معافیت تحصیلی صادر خواهد شد که به آنها این امکان را می‌دهد در رشته مورد نظر ادامه تحصیل دهند. هر داوطلبی با هر دیپلمی می تواند در هر مجموعه ای با توجه به علاقه خود انتخاب رشته کند. همچنین در صورتی که داوطلبی علاقمند به ثبت نام در هر مجموعه باشد هیچ محدودیتی وجود دارد.

به گفته معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد محدودیت انتخاب های بومی در این دوره از پذیرش حذف شد و به جز پذیرش دانشجوی بومی در رشته پزشکی واحد زاهدان از سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی در سایر رشته ها محدودیت پذیرش بومی وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در رشته های مامائی صرفاً پذیرش دانشجوی زن و در رشته تعمیرات موتور کشتی در خارک صرفاً دانشجوی مرد پذیرش می‌شود.

علوی فاضل خاطرنشان کرد: مدرک پایه در بدو ورود و در تحصیلات تکمیلی محدودیتی ایجاد نمی‌کند. همچنین اعتبار مدارک با آزمون و بدون آزمون از نظر دانشگاه آزاد مساوی است.

وی ادامه داد: ثبت نام کنندگان در دوره با آزمون یک بار حق ثبت نام در این دوره را دارند و برای داوطلبان دوره های بدون آزمون محدودیت ثبت نام وجود ندارد.

رئیس معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در پاسخ به پرسش مهر، درباره ظرفیت های دانشگاه آزاد در تمام دوره‌ها گفت: با ظرفیت‌های اعلام شده باز هم 300 هزار ظرفیت خالی در مقاطع کاردانی و کارشناسی داریم. از مجموع 998 هزار و 189 ظرفیت 183 هزار و 350 ظرفیت به کاردانی پیوسته، 177 هزار ظرفیت به کاردانی ناپیوسته، 171 هزار ظرفیت به کارشناسی ناپیوسته، 291 هزار ظرفیت به کارشناسی پیوسته، 156 هزار و 920 نفر به کارشناسی ارشد، هزار و 900 نفر به دکترای حرفه ای و 17 هزار و 19 نفر به دکترای تخصصی اختصاص یافته است.

معاون رئیس دانشگاه آزاد درباره زمان اعلام نتایج ارشد و دکترا گفت: نتایج کنکور ارشد و دکترای تخصصی دانشگاه آزاد نیمه دوم شهریورماه اعلام می‌شود.

ثبت نام بدون آزمون رشته های کاردانی

علوی فاضل از زمان آغاز ثبت نام بدون آزمون رشته های کاردانی خبر داد و افزود: ثبت نام رشته های کاردانی پیوسته و ناپیوسته از روز سه‌شنبه 21 مردادماه آغاز می‌شود و تا اول شهریورماه ادامه دارد. داوطلبان می توانند با خرید کارت اعتباری 23 هزار تومانی به صورت الکترونیک نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

به گفته وی داوطلبان مقطع کاردانی می توانند با یک پرینت از ثبت نام خود در سایت از روز شنبه 8 شهریورماه به واحد انتخابی دانشگاهی نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

تجمیع واحدهای علوم و تحقیقات

رئیس معاونت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: تا دو سه ماه گذشته واحدهای علوم و تحقیقات و پردیس ها در دوره های تحصیلات تکمیلی دانشجو پذیرش می کردند در واقع سرریز واحد علوم و تحقیقات تهران به این واحدها در شهرستانها وارد می شدند و رشته های این واحدها به علت این که مصوب وزارت علوم نبود و از نظر هیات علمی و امکانات در کمترین حد بودند مشکلاتی داشتند.

وی ادامه داد: اما با رایزنی صورت گرفته به جز واحد علوم و تحقیقات تهران تمام واحدهای علوم و تحقیقات شهرستان ها تجمیع شدند و از امسال دیگر واحدی به نام علوم و تحقیقات نداریم به همین منظور 20 هزار سهمیه کارشناسی ارشد و دکترا به دانشگاه آزاد افزوده شد.

علوی فاضل در مورد آن دسته از دانش آموختگان و دانشجویانی که از واحدهای علوم و تحقیقات و پردیس ها دانش آموخته شده اند گفت: دانش آموختگان و دانشجویان این واحدها هیچ نگرانی نداشته باشند. مدارک تحصیلی آنها به هیچ مشکلی مواجه نمی شود و با همان عنوان که به این دانشگاه آمده اند با همان عنوان دانش آموخته می‌شود.

وی تاکید کرد: ورودی های سال 94 با عنوان واحدهای تجمیع شده دانش آموخته می‌شوند و برای دانشجویان ورودی های 93 نیز مدرک فعلی همین پردیس ها و واحدهای علوم و تحقیقات داده شود.

منبع: خبرگزاري مهر


نظرات