ایران نیازمند متخصص است نه فارغ التحصیل!

رئیس دانشگاه پیام نور قزوین با اشاره به اینکه ورود به دانشگاه‌های پیام نور مشکل نیست؛ بلکه خروجی از آن مستلزم عبور از امتحانات هم تراز با کنکور است، گفت: در حال حاضر این دانشگاه، متخصص و نیروی کار آمد تحویل جامعه می‌دهد که این نیاز روز کشور است.

فرهنگ میزانی، ویِژگی دانشگاه پیام نور را محتوا محوری دانست و افزود: سایر دانشگاه‌های کشور استاد محور هستند و دانشجو با حضور در کلاس درس و مکان مشخص با آموزش استاد مطالب را درک می‌کنند در صورتی که در دانشگاه پیام نور با ارائه منبع مشترک به دانشجو تنها رفع اشکال صورت می‌گیرد و امتحانات این دانشگاه به صورت هماهنگ و بدون دخل و تصرف استاد در بحث نمره‌دهی محقق می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بحث توسعه کمی در اولویت نیست و بیشتر سیاست دانشگاه در بخش کیفیت بخشی است. در گذشته توسعه کمی و کیفی توام بود ولی در حال حاضر توجه به امور کیفی است و قزوین نیز از این قاعده پیروی می‌کند.

میزانی در خصوص شیوه جذب اساتید مدعو در دانشگاه اضافه کرد: از ابتدای سال گذشته هیئتی متشکل از متخصصین در خصوص بررسی صلاحیت علمی و سوابق پژوهشی تشکیل شده که جذب اساتید مدعو نیازمند تائید صلاحیت متقاضیان توسط این هیئت است که هم اکنون 700 نفر از 900 استاد مدعو این دانشگاه با تشکیل پرونده دعوت به مصاحبه شده‌اند.

رئیس دانشگاه پیام نوراستان قزوین جذب دانشجویان بومی را اولویت برشمرد و توضیح داد: 17 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در هشت واحد آموزشی این دانشگاه در استان مشغول تحصیل هستند که 10 هزار و 700 دانشجوی دختر در مقطع کارشناسی، 4500 دانشجوی پسر در مقطع کارشناسی و 783 دانشجوی در مقطع کارشناسی ارشد در 208 رشته‌های این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

وی افزود: با افزایش تعداد دانشگاه‌های استان در حال حاضر از میزان دانشجویان این دانشگاه در استان قزوین کاسته شده است به نحوی که در گذشته میزان دانشجویان تا 20 هزار نفر نیز می‌رسید که این کاهش جمعیت برای خدمات رسانی مطلوب‌تر به دانشجویان کمک می‌کند.

میزانی با اشاره به 16 هزار و 848 نفر فارغ التحصیل خروجی این دانشگاه از زمان تاسیس در سال 72 تاکنون، خاطرنشان کرد: در سال گذشته 3330 نفر از دانشگاه پیام نور استان قزوین فارغ التحصیلان شدند.

وی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در دانشگاه‌ها، از تغییرات روسای واحدهای آبیک و دانسفهان در روزهای آینده خبر داد و افزود: این تغییرات نه از دیدگاه‌‎های سیاسی و کم کاری بلکه بر طبق قانون است و روسای دانشگاه‌ها باید از هیئت‌های علمی پیام نور انتخاب شوند که در گذشته به دلیل کمبود نیرو این امکان وجود نداشت و اکنون با تامین هیئت علمی این امر محقق شده است.

رئیس دانشگاه پیام نور قزوین همچنین از بهره برداری ساختمان آموزشی دانشگاه پیام نور قزوین در روزهای آینده با حضور دکتر فرهانی خبر داد و افزود: این پروژه با اعتباری بالغ بر سه میلیارد تومان در مساحت 4300 متری بنا شده است که عمده نیازهای این مرکز در بحث آمفی تئاتر، سلف سرویس و کتابخانه را برطرف می‌کند.

منبع: خبرگزاري ايسنا


نظرات