افزايش چند برابري جمعيت دانشجويي

وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: تعداد دانشجويان كشور نسبت به سال 57 بيست برابر افزايش يافته است، در حالي كه جمعيت در همين مدت دو برابر شده و اين خود نشان‌دهنده توجه به آموزش عالي و جذب اعتبار بيشتر در اين حوزه بعد از پيروزي انقلاب است.

پرتال دانشگاهی کشور منطقه خراسان، كامران دانشجو در همايش تجليل از برگزيدگان جشنواره دوسالانه فردوسي كه در محل دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد، با اشاره به پيشرفت‌هاي گوناگون كشور در حوزه علمي پس از پيروزي انقلاب اسلامي، اظهار كرد: هم‌اكنون چهار ميليون و 200 هزار دانشجو در كشور مشغول به تحصيل‌ هستند، در حالي كه در سال 57 جمعيت دانشجويي كشور 175 هزار تن بود.

وي افزود: در سال 57، حدود 9000 عضو هيات علمي داشتيم، در حالي كه امروز 64 هزار نفر عضو هيات علمي داريم كه از لحاظ رتبه استادي از 3200 نفر استاديار و 1200 نفر دانشيار در سال 57 به 25 هزار نفر استاديار و 5762 نفر دانشيار در سال 90 رسيديم. در سال 57 همچنين 740 نفر داراي درجه استادي بودند كه هم‌اكنون اين رقم به 2800 نفر رسيده است.

وزير علوم خطاب به كساني كه دانشگاه‌ها را به نداشتن "نشاط" متهم مي‌كنند، اظهار كرد: اين افراد نشاط را در سوت زدن، كف زدن و ايجاد جنجال خلاصه مي‌كنند، در حالي كه آمار چيز ديگري را نشان مي‌دهد. به عنوان نمونه تعداد نشريات دانشجويي ما از 2500 نشريه در سال 84 به 4100 نشريه در سال 90 افزايش يافته و در همين مدت تشكل‌هاي اسلامي از 160 تشكل به 210 تشكل رسيده است. همچنين ما در سال 84 حتي يك معاونت فرهنگي هم نداشتيم در حالي كه امسال 65 معاونت فرهنگي داريم.

دانشجو با بيان اينكه شأن دانشگاه تضارب انديشه است، نه تضارب افراد، تصريح كرد: در دانشگاه قرار نيست، عده‌اي صحبت كنند و بقيه هو كنند و جنجال آفريني كنند، بلكه بايد حرف منطقي زده شود و افراد گوش و خود تصميم‌گيري كنند.

وي در ادامه گفت: درحدود هفت سالي، فضاي دانشگاه به سمت بي‌نظمي پيش مي‌رفت كه آن هم به عنوان آزادي و فرهيختگي صورت مي‌گرفت، در حالي كه يكي از مهمترين مولفه‌هاي فرهيختگي، رعايت مقررات و نظم است كه رعايت مقررات در داخل دانشگاه باعث سرايت آن به بيرون داشگاه هم مي‌شود.

دانشجو فضاي آموزشي در سال 57 را 933 هزار متر مربع عنوان كرد و افزود: اين مقدار در سال جاري به چهارميليون و 998هزار مترمربع افزايش يافته است. خوابگاه‌هاي دانشجويي نيز از 168هزار مترمربع به دو ميليون و243هزار مترمربع رسيده است.

وزير علوم در ادامه با اشاره به اينكه امروز همه طاغوت و اشرافيت، جمهوريت نظام را نشانه رفته‌اند، خاطر نشان كرد: تيري كه اشرافيت به سوي جمهوري شليك كرده فقط با مشاركت حداكثري به هدف اصابت نخواهد كرد و هر كسي به هر بهانه‌اي خواسته يا ناخواسته براي عدم شركت در انتخابات تبليغ كند، در زمين طاغوت بازي مي‌كند.

وي در خصوص شان دانشگاه در زمان انتخابات، اظهار كرد: شان دانشگاه اين است كه افراد بيايند و منطقي صحبت كنند و دانشگاه در زمان انتخابات وظيفه «گفتمان‌سازي» را برعهده دارد.

دانشجو با بيان اينكه كانديداها بايد در مورد كارهايي كه در خصوص آموزش عالي كشور انجام داده‌اند ايراد سخن كنند، ابراز كرد: اگر كسي از كانديداها نيز تا به حال نماينده نبوده است، بايد در خصوص اهداف و برنامه‌ها و راهكارهايشان براي آموزش عالي صحبت كنند و از شعارهاي بي‌پايه بپرهيزند.

وزير علوم ادامه داد: اين كانديداها بايد برنامه خود را در خصوص پ‍ژوهش ارائه كنند و بگويند براي بهبود وضعيت علمي كشور چه راهكارهايي را دنبال خواهند كرد.

وي با بيان اينكه كانديداها بايد به بحث دانشگاه بومي اسلامي توجه كنند، خاطرنشان كرد: اگر عفاف و حجاب در درون دانشگاه نهادينه شد، در بيرون هم نهادينه خواهد شد و بايد توجه داشت كه بين محتوا و شكل و ظاهر تناسب برقرار است.

دانشجو با بيان اينكه استقلال دانشگاه‌ها را بايد همه جانبه بررسي كرد، افزود: به طور مثال اگر در دانشگاهي حد نصاب دختران و پسران به حدي رسيد كه بتوان آنها را از هم جدا كرد، نبايد اعتراض كرد چون اگر دانشگاه مستقل است، بايد اين كار را بتواند انجام دهد.

وي خاطرنشان كرد: ما هم علم سكولار داريم و هم عالم سكولار، واگر در مورد اسلامي شدن محتوا صحبت مي‌كنيم، منظور اين است كه علمي كه بوجود مي‌آيد در جهت اهداف الهي بكار گرفته شود و در بررسي يك شاخه علمي نيز بايد در نظر داشت كه چه قدرتي و با چه هدفي خلق مي‌شود.
 
 
 
منبع: خبرگزاري ايسنا
 
 
 نظرات