مهمترین رویدادهای دانشگاهی سال قبل


 گروه حوزه و دانشگاه : سال 90 سال پر فراز و نشیبی برای آموزش عالی کشور بود. تعیین تکلیف ریاست دانشگاه آزاد، بازداشت استاد دانشگاه صنعتی شریف در آمریکا، ترور دو دانشمند هسته ای کشور و پذیرش دانشجوی 65 ساله در دانشگاه از جمله مواردی بود که در صدر خبرهای سال جاری قرار گرفتند.

 "دانشجو" ها در رأس آموزش عالی

 پس از انتصاب فرهاد دانشجو به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی و انتصاب خسرو دانشجو از سوی فرهاد دانشجو به ریاست واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد، تعداد "دانشجو" های آموزش عالی کشور به سه نفر رسید. کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در 7 اسفندماه حکم انتصاب فرهاد دانشجو به ریاست دانشگاه آزاد را صادر کرد. این اولین حکم برادر به برادر بود. 10 روز بعد فرهاد دانشجو در حکمی به خسرو دانشجو برادر دیگر خود، وی را به سمت ریاست واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد منصوب کرد.

جاسبی پس از 29 سال از صندلی ریاست دانشگاه آزاد برخاست

دکتر عبدالله جعفرعلی جاسبی که دکتری مدیریت و تکنولوژی خود را از انگلستان دریافت کرده، در آستانه 67 سالگی در زمستان سال 90 مهمترین تغییر زندگی کاری خود را تجربه کرد. پس از 29 سال ریاست جاسبی بر دانشگاه آزاد وی سرانجام در 8 اسفند 90 از صندلی ریاست دانشگاه برخاست و جای خود را به فرهاد دانشجو داد که با حکم وزیر علوم براین مسند تکیه زد.

ترور و شهادت مصطفی احمدی روشن

مصطفی احمدی روشن فارغ التحصیل 1381 رشته مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف و معاون بازرگانی سایت نطنز بود. وی در سال 80 و در دوران تحصیل خود در این دانشگاه در پروژه ساخت غشاهای پلیمری برای جدا سازی گازها که برای اولین بار در کشور انجام می ­شد، همکاری داشته است. از وی چندین مقاله­ ISI به زبان های انگلیسی و فارسی منتشر شده است. وی متولد 17 شهریور سال 1358 بود و صبح روز 21 دی ماه بر اثر انفجار یک بمب مغناطیسی در خودروی خود در میدان کتابی ابتدای خیابان گل نبی به شهادت رسید.

ترور شهادت داریوش رضایی‌نژاد دانشجوی دانشگاه خواجه نصیر

شهید داریوش رضایی‌نژاد شنبه اول مرداد ماه بر اثر ضرب گلوله در مقابل درب منزل خود به شهادت رسید. رضایی‌نژاد از نخبگان علمی و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته برق گرایش قدرت دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بود. وی اهل آبدانان در استان ایلام بود.

درگذشت آیت الله عمیدزنجانی استاد حوزه و دانشگاه و رئیس سابق دانشگاه تهران

آیت الله عباسعلی عمید زنجانی استاد حوزه و دانشگاه و رئیس سابق دانشگاه تهران در 8 آبان ماه 90 دارفانی را وداع گفت. آیت الله عمید زنجانی 10 فروردین 1316 در شهرستان زنجان، بدنیا آمد. عضویت در گروه آموزشی حقوق خصوصی و اسلامی و تدریس حوزه و دانشگاه و دو دوره نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از جمله سوابق مرحوم آیت الله عباسعلی عمید زنجانی است. وی همچنین روحانی عالی رتبه و در علوم حوزوی دارای تخصص و درجه اجتهاد و از صاحب نظران به شمار می آمد و در دو دوره قانونگذاری به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز خدمت کرده و عضویت هیئت امنای دانشگاههای امام خمینی و علوم پزشکی زنجان و دانشگاه تهران را بر عهده داشت. استاد عمید زنجانی در بیست و ششمین سال تدریس در دانشگاه از تاریخ 6 دی ماه سال 1384 به سمت ریاست دانشگاه تهران منصوب شد و پس از آن در تاریخ 20 بهمن ماه سال 1386 جای خود را به دکتر فرهاد رهبر داد.

بازداشت استاد دانشگاه صنعتی شریف در آمریکا

دکتر سید مجتبی عطاردی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در تاریخ 16 آذر ماه سال جاری در بدو ورود به کشور ایالات متحده آمریکا علی‌رغم داشتن مجوزهای قانونی ورود به آن کشور بازداشت و پس از یک سکته خفیف مغزی و معالجه در بیمارستان به زندان لس‌آنجلس منتقل شد. این استاد دانشگاه شریف متهم به خرید ابزارهای ساده آزمایشگاهی شده است و طبق گزارش اعلام شده اتهام اصلی وی انتقال برخی وسایل برای آزمایشگاه خودش در دانشگاه از آن کشور عنوان شده است.

ماجرای درگیری نماینده مردم سراب در مجلس با رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز

در خردادماه سال 90 درگیری نماینده سراب در مجلس شورای اسلامی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جریان بازدید وزیر بهداشت از پروژه های عمرانی شهرستان سراب به ضرب و شتم رئیس دانشگاه منجر شد. مجید نصیر پور نماینده سراب معتقد بود درگیری خاصی اتفاق نیفتاده و در این باره بزرگنمایی شده است و دکتر علیرضا یعقوبی رئیس دانشگاه نیز یادآور شد که من می خواستم مسائل را برای نماینده مردم سراب توضیح دهم که ایشان واکنش شدید نشان داد و به نظرم بیش از این نیاز به توضیح نیست. این موضوع با موجی از انتقادات شدید از اقدام نماینده سراب در مجلس روبرو شد.

استاد ایرانی در رشته شیمی دانشمند بین‌المللی ISI شد

دکتر بابک کبودین استاد شیمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه‌ زنجان از سوی موسسه‌اطلاعات علمی ISI به عنوان دانشمند بین‌المللی تا سال 2012 برگزیده شد.

6 چهره دانشگاهی جزء یک درصد برتر دانشمندان جهان شدند
بر اساس آخرین رتبه بندی یک درصد برترین دانشمندان جهان توسط پایگاه اطلاعات علمی ESI، تعداد دانشمندان برتر علوم پزشکی از ایران به 6 نفر رسید.
 
دکتر محمد عبداللهی، دکتر محمدرضا زرین‌دست، دکتر احمدرضا دهپور، دکتر رضا ملک‌زاده، دکتر فرنوش فریدبُد و دکتر باقر لاریجانی در این فهرست قرار دارند.
 
پیرترین دانشجوی سال 90
 
علویه ربابه مجتهد نجفی - پیرترین دانشجوی زن کشور هم اکنون در سن 65 سالگی در دانشگاه پیام نور تحصیل می کند وی در سال 90، سال اول تحصیل در این دانشگاه را پشت سر گذاشت.
 
این دانشجو در دانشگاه پیام نور حسن آباد فشافویه و در رشته مهندسی مدیریت و آبادانی روستاها تحصیل می کند.
 
دانشجویی که به اعدام محکوم شد
 
"کوشا" عامل قتل "مهسا" در منطقه پل مدیریت در ملأعام به دار مجازات آویخته شد. کوشا جوان 15 تیرماه سال 90 در منطقه پل مدیریت دختر جوانی به نام "مهسا" را که دانشجوی دانشگاه علامه بود، با ضربات متعدد چاقو به قتل رساند.
 
حکم قصاص درباره وی که دانشجوی دانشگاه علامه بود، در ملاء عام اجرا شد.


منبع: خبرگزاری مهر


نظرات