جزئيات مراسم آغاز سال تحصيلي دانشگاه تهران

 آیین آغاز سال تحصیلی و آیین نو دانشجویان سال 1391 دانشگاه تهران دوم مهرماه با حضور فرهاد دکتر رهبر، رئیس دانشگاه، هیئت رئیسه و مسئولان دانشگاه تهران در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی آغاز و  تا پنجم مهر ماه ادامه دارد.

رئیس دانشگاه تهران در این مراسم ضمن خوش آمدگویی به نو دانشجویان با بیان اینکه از 200 چهره ماندگار کشور 70 نفر از استادان دانشگاه هستند، گفت: ایران با پیشرفت های علمی، دو درصد رتبه تولید علم دنیا را به خود اختصاص داده که دانشگاه تهران و علوم پزشکی یک چهارم این سهم را داشته است؛ یعنی این دانشگاه نیم درصد تولید علم دنیا را دارد که چندین ده برابر تولید علم بسیاری از کشورهاست.

دکتر رهبر گفت: دانشگاه منشا تمام تحولات جامعه است و جوامعی می توانند به پیشرفت فکر کنند که دانشگاه های برتر داشته باشند؛ به این ترتیب دانشگاه با استادان و دانشجویان برتر می تواند برتر باشد.

وی با بیان اینکه اعضای دانشگاه تهران باید خود را به دو بال علم و ایمان مجهز کنند، گفت: دانشجویان، آینده سازان کشور هستند و برای ساختن آینده باید خودسازی کنند و برای خودسازی باید به ابزار علم مجهز شوند.

رئیس دانشگاه تهران گفت: دانشجویان دانشگاه تهران باید درد جامعه را بشناسند و علم خود را برای رفع نیازهای جامعه به کار گیرند، آنها باید آگاه باشند و دشمنان خود و جامعه را بشناسند و برای مقابله با آن برنامه ریزی کنند.

وی گفت: برخی افراد می گویند دانشجو نباید سیاسی باشد و فقط باید به تحصیل علم بپردازد، برخی نیز می گویند دانشجو باید سیاسی و موافق آنها باشد؛ در صورتی که دانشجویان نباید نردبان ترقی عده ای برای رسیدن پست های مختلف باشند.

رئیس دانشگاه تهران گفت: دانشجویان باید آرمانخواه بوده و مصلحت اندیش باشند و با نیت خالص در عرصه های سیاسی هم فعالیت کنند.

دکتر سیف، معاون فرهنگی دانشگاه و حجت الاسلام دکتر کلانتری، رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران نیز در سخنرانی خود دانشجویان را با فضای فرهنگی دانشگاه آشنا کردند.

همچنین در این مراسم نشان دانشگاه تهران از سوی رئیس دانشگاه، به دو نفر از دانش آموختگان دانشگاه و چند تن از رتبه های برتر کنکور که به دانشگاه تهران وارد شده اند، اهدا شد.

در ادامه آشنایی دانشجویان با دانشگاه تهران، نو دانشجویان ضمن حضور بر مزار شهدای گمنام دانشگاه با آرمان‌های شهدا تجدید بیعت کردند.

همچنین درآیین نو دانشجویان سال 91، دانشجویان جدیدالورود به اتفاق همیارانی که از دانشجویان ورودی‌ سال‌های قبل همان رشته انتخاب شده‌اند، از واحدهای مختلف دانشگاه بازدید کردند.

 

منبع: دانشگاه تهراننظرات