مصاحبه با فراگيران--مهديه قاسمي

فرهیختگان دانشگاه، در طول دوره فعالیت 10 ساله خود،فراگیران بسیاری را به خود دیده است که با وجود تمام مشغله های بیرون از دنیای زبان آموزی،فراگیری زبان دوم را هم با جدیت شروع کرده، ادامه داده و به موفقیت های چشم گیری نیز در این عرصه رسیده اند.

خانم مهدیه قاسمی، از دانشجویان موفق دانشکده فنی دانشگاه تهران و از جمله فرهیختگانی هایی هستند که این مسیر را از مبتدی تا سطوح پیشرفته با ما همراه بوده و با وجود مشغله هایی همچون مطالعه دروس دانشگاهی و انجام تحقیقات مرتبـط با پایان نامه شـــان، همواره اسم ایشان جزو نفرات برتر مجموعه بوده است.
به گفتگویی با ایشان می پردازیم:

خانم قاسمی با سلام و ضمن سپاس از حضور شما، لطفا مختصری از بیوگرافی خود را بیان کنید.

--  من مهدیه قاسمی، متولد شهر یزد، 24 سال دارم. در حال حاضر دانشجوی ارشد مهندسی کامپیوتر  دانشگاه تهران، مشغول مطالعه جهت ارائه پایان نامه و آماده سازی خود برای کنکور دکترا هستم.

فرهيختگان: بسیار عالی! چطور با فرهیختگان آشنا شدید و چه مدت است که در این موسسه فراگیر هستید؟

--   از طریق تبلیغات موسسه در خوابگاه با موسسه آشنا شدم و بیش از 10 ماه است که فراگیر فرهیختگانم.

فرهيختگان: چه عاملی سبب شد تا آخرین ترم دوره مکالمه را با فرهیختگان ادامه دهید؟

--  در کنار اینکه نیاز به یادگیری زبان را در خود احساس می کردم، ولی نمی توان از نقش موسسه هم گذشت.  محیط آکادمیک، سخت گیری و قانون مداری موسسه و تجربه اساتید،  باعث بازدهی بالای دوره ها و در نتیجه موفقیت فراگیران می شود.

فره
يختگان: بله! طبق آخرین اخباری هم که از  طریق نظرسنجی ها بدست آمده، بیش از 60 درصــد فراگیـــران، نظـــم موجود در کلاس و آموزشگاه را یکی از عوامل موفقیتشان می داند. خانم قاسمی! شما با چه متد شخصـــی زبان خوانـــده اید که مســـبب موفق شما شده است؟

--  تلاش من بر این بوده که روزانه ساعتی را به مطالعه زبان و مرور مطالب گفته شده در کلاس اختصاص دهم. اگر روز پر مشغله ای داشته باشم، به تماشای فیلم و یا گوش دادن فایل های صوتی می پردازم.

فرهيختگان:
و در واقع ارتباط خود را با زبان آموزی به خاطر مشغله های دیگه قطع نکردید!! چه عامل و یا عواملی را در فرهیختگان متمایز از دیگر موسسات آموزشی می بینید؟

--  همانطور که قبلا هم خدمتتان گفتم، محیط آکادمیک، نظم موجود در موسسه، همگن بودن همکلاسی ها و تجربه و دانش اساتید از نقاط مثبت فرهیختگان به شمار می آید و تلاش فراگیر، مکمل این موارد است و به مرور می بینیم که یادگیری چقدر راحت شده است .

فرهيختگان:
آیا در طول روند دوره های آموزشی به صورت محسوس پیشرفت خود را لمس کرده اید؟

--  بله ! این پیشرفت در اکثر مهارت ها، قابل لمس است.

فرهيختگان:
اگر قرار باشد موسسه بدست آوردن مهارتی را پس از اتمام دوره مکالمه تضمین کند، شما آن مهارت را چه می دانید؟

--  مهارت شنیدن و گرامر به صورت اصولی و جامع حتما بدست می آیند . بقیه مهارت ها هم بستگی به تلاش و علاقه خودمان دارد

فرهيختگان: اگر قرار به معرفی موسسه به یکی از نزدیکانتان باشد، فرهیختگان را چگونه تعریف می کنید؟

--  محیط آکادمیک، در اختیار داشتن مربیان کار آزموده و دسترسی راحت به محل موسسه از هرکجای تهران

فرهيختگان: تا کنون شرکت در دوره های فرهیختگان را به دوستانتان پیشنهاد کردید؟

--  بله. خیلی پیش آمده. اما به خاطر هزینه بالای دوره ها، دیگر موسسات با هزینه های کمتر را ترجیح داده اند.

فرهيختگان: متاسفانه دیدگاه بسیاری از دانشجویان جاری خودمان هم نسبت به هزینه ها، اشتباه شکل گرفته. هزینه های کارشناسی شده بابت دوره های فرهیختگان، کل یک کتاب، در یک ترم را شامل می شود. در موسسات گوناگون، با توجه به برنامه ریزی آموزشی و امکانات آن موسسه، ممکن است کتابی را که ما در یک ترم تدریس می کنیم، در دو ترم تدریس کنند و بالطبع، شهریه اعلام شده برای یک ترم کمتر اعلام می شود اما به همان نسبت حجم مطالب گفته شده نیز کم است!! از بحث هزینه ها بگذریم...

جدا از دوره های حضوری، آیا شما از سایت و صفحات فرهیختگان در شبکه های اجتماعی استفاده می کنید؟ چه مواردی در برنامه های یکپارچه اینترنتی فرهیختگان از نظر شما جذاب و یا کاربردی تر است؟

--  البته!  سریال های صوتی کم حجم و دیگر منابعی که جهت دانلود فراهم شده اند، بسیار مفید هستند .

فرهيختگان: اگر قرار به عملی شدن پیشنهادی از جانب شما در راستای فعالیت های فوق برنامه موسسه باشد، چه فعالیتی را پیشنهاد می کنید؟

--  اردوهای چند روزه به منظور تقویت مهارت صحبت کردن و برگزاری کلاس های بحث آزاد در سطوح مختلف

فرهيختگان: این موارد در دستور کار موسسه قرار دارند و به زودی اعلام می شوند. شما کتاب 7 راز بزرگ یادگیری زبان انگلیسی که توسط فرهیختگان انتشار یافته را خوانده اید؟

--  بله! اما متاسفانه خیلی دیر با این کتاب آشنا شدم و نتوانستم آنطور که باید، از نکات ذکر شده در کتاب استفاده کنم. اگر از اول دوره با این کتاب آشنا می شدم، قطعا در روند مطالعه من خیلی تاثیرگذار می بود.

فرهيختگان:
خانم قاسمی عزیز از حضور شما و شرکت در این مصاحبه خیلی ممنونیم و منتظر موفقیت های بعدی شما در فرهیختگان و مراحل تحصیلیتون هستیم.

--  من هم ممنونم از زحمات شما و همکارانتون.  به امید موفقیت های بیشتر فرهیختگان .


نظرات

sahar
خوش به حالش !:( منم دلم می خواد ترم بالایی بشم زودتر..

neda
با سلام خدمت شما عزیزان، در رابطه با مصاحبه ای که با سرکار خانم قاسمی انجام داده اید سوالی دارم و آن اینکه معیار شما برای انتخاب ایشان به عنوان زبان آموز برتر چه بوده؟ آیا کسی که با وجود شرایط مشابه از لحاظ Grade دانشگاهی، از 10 ترمی که در دپارتمان زبان انگلیسی فرهیختگان زبان آموخته و 5 ترم آن را top شده است زبان آموز برتر به حساب نمی آید که نام آنها هم مطرح شود؟ لطف می فرمایید اگر پاسخ بدهید.

Admin
يكي از دلايل انتخاب خانم قاسمي حضور وي در دوره هاي نيمه فشرده تا سطح پيشرفته و اينكه جزو دانشجويان ممتاز بوده اند. در ضمن اين مصاحبه ها همچنان ادامه داشته و با ساير دانشجويان ممتاز واجد شرايط نيز مصاحبه خواهند شد. ;)