مصاحبه با فراگيران--ندا درويش

یکی از بخش های جذاب مصاحبه با فراگیران و فارغ التحصیلان فرهیختگان، انتخاب فردی است که مخاطب مصاحبه ما باشد. جذابیت آن هم، به دلیل تعدد گزینه های موفق و نام آور است و این، یکی از همان وقتهایی است که ما به فرهیختگان خود می بالیم.

در ادامه برنامه مصاحبه های خود، از سرکار خانم ندا درویش دعوت کردیم که به موسسه بیایند تا گپ کوتاهی با همدیگر داشته باشیم.

ندا درویش، 8 ترم مکالمه (از زمستان 89 تا بهار 91) را از سطح pre intermediate تا سطح advance، و دوره TOEFL iBT را نیز با فرهیختگان پشت سر گذاشته و 5 ترم به عنوان دانشجوی ممتاز موسسه انتخاب شده است.
فرهيختگان: با تشکر از اینکه علی رغم مشغله کاری زیاد، وقتی را به ما اختصاص دادید، لطفا مختصری از بیوگرافی خود را بیان کنید.

-- ندا درویش، 27 ساله، متولد تهران هستم. تحصیلاتم را در رشته مهندسی محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات گذرانده ام و در حال حاضر، مشغول ادامه تحصیل در مقطع دکتری می باشم.

فرهيختگان: بسیار عالی، پشتکار شما تحسین برانگیز است! چطور با فرهیختگان آشنا شدید و چه مدت است که در این موسسه فراگیر هستید؟

-- ممنون از لطف شما. من از طریق دو تن از دوستانم که در این موسسه زبان آموخته اند آشنا شدم و به مدت یکسال و نیم دوره مکالمه را از سطح متوسط تا پیشرفته گذراندم و دوره TOEFL iBT را نیز در همین موسسه گذراندم.

فرهيختگان: چه عاملی سبب شد تا پایان دوره مکالمه را با فرهیختگان ادامه دهید؟

-- به اعتقاد من،هر موسسه آموزشی، شیوه خاص تدریس خود را دارد،بنابر این تصمیم گرفتم از مراحل ابتدایی تا انتهایی را بر اساس یک نظام آموزشی واحد، زبان بیاموزم. علاوه بر آن، وجود سیستم آموزشی قانونمند و برنامه ریزی شده و همچنین اساتید برجسته و با تجربۀ فرهیختگان، من را در ادامۀ راه با فرهیختگان مصمم کرد.

فرهيختگان: با چه متد شخصی زبان خوانده اید که مسبب موفقیت شما شده است و متد آموزشی فرهیختگان چه تاثیری در روند موفقیت شما داشته است؟

-- قبل از هر چيزي بايد بگويم كه علاقه بسيار زياد من به زبان انگليسي نقش بسيار مهمي در موفقيتم داشته و باعث شده كه كاربرد زبان انگليسي جزء لاينفك زندگي روزانه من شود. ولي از آنجايي كه پاسخ اين سوال مي تواند كمك زيادي به زبان آموزان و علاقه مندان به زبان انگليسي كند، بنابراين روش هاي شخصي خود را به صورت موردي بيان مي كنم:

•    روزانه 5 الي 10 واژه را به صورت تصادفی از نرم افزار ديكشنري انتخاب مي كنم و معاني آنها را به صورت انگليسي و در غالب يك جمله ياد مي گيرم و در طول روز آنها را تكرار مي كنم.

•    كليه برنامه ريزي هاي روزانه خود را به زبان انگليسي يادداشت مي كنم.

•    با دوستاني كه مسلط به زبان انگليسي هستند، انگليسي صحبت مي كنم و اشكلات يكديگر را اصطلاح مي كنيم. که اين روش تأثير بسيار زيادي در ارتقاء سطح زبان خصوصا مهارت گفتاري (speaking) دارد.

•    در وقت هاي آزادم، از خوانندگان انگليسي مورد علاقه ام آهنگي انتخاب مي كنم و در حين گوش كردن به آهنگ سعي مي كنم كه جملات را متوجه شوم درغير اين صورت متن آهنگ را پيدا كرده و كلمه يا جمله اي را كه متوجه نشدم در داخل متن آهنگ مي يابم.

•    در طول دوران تحصیل در موسسه، پس از اتمام كلاس مطالب جديد را مرور مي كردم و علاوه بر مثال هاي ارائه شده در كتاب از طريق ديكشنري هاي مختلف مثال هاي بيشتري از هر نكته گرامري مي يافتم.

فرهيختگان: بسیار عالی! همینطور که همواره شواهد گویا هستند، در کنار کاری که موسسه انجام می دهد، فراگیر نیز می بایست رغبت و تلاش کافی را داشته باشد. حالا گذشته از تلاش خودتان، شما چه عامل و یا عواملی را در فرهیختگان متمایز از دیگر موسسات آموزشی می بینید؟

-- قوانين ومقررات آموزشي و برنامه ريزي هاي منظم، بهره گیری از اساتید با سطح تجربه معلومات بسیار بالا، انتخاب زبان آموزان از ميان دانشجويان و افرادي كه تحصيلات آكادميك دارند (كه باعث ايجاد محيط همگن از نظر سطح علمي در كلاس شده است)، دارا بودن سايت اينترنتي به روز كه علاوه بر اطلاع رساني از اخبار روز دانشگاه هاي كشور، مطالب آموزشي، كتاب هاي انگليسي، مقالات انگليسي و سريال هاي صوتي را در اختيار زبان آموزان قرار مي دهد.

فرهيختگان: آیا در طول روند دوره های آموزشی به صورت محسوس پیشرفت خود را لمس کرده اید؟

-- بله، خصوصا در زمينه مهارت هاي شنيداري (Listening) و گفتاري (Speaking)

فرهيختگان: فرض کنید شما برای تعریف ارزش ها در فرهیختگان از جانب موسسه انتخاب شده اید. با توجه به شناختی که نسبت به موسسه دارید، این ارزش ها را با الویت بیان کنید.

-- محيط آموزشي آكادميك، سيستم آموزشي قانون مدار، اساتيد مجرب، سيستم اطلاع رساني قوي . موقعیت خوبی هم فراهم شد تا از اساتید خود تشکر کنم که واقعا بی نظیر بودند و خواهند بود. استاد خوب یکی از مهمترین انگیزه هاست چه از نظر سطح علمی و چه برخورد و شخصیتی.که خوشبختانه فرهیختگان در این زمینه کاملا موفق بوده.

فرهيختگان:
از سخت ترین فعالیت ها در موسسه، پروسه استخدام اساتید است که با جدیت و وسواس خاصی توسط مدیر آموزشی و در 4 مرحله که آخرین آنها آزمون و دمو است، انجام می شود. خوشحالیم که نتیجه آن کاملا محسوس بوده. خانم درویش، از دید شما، اگر قرار باشد موسسه کسب مهارتی را پس از اتمام دوره مکالمه تضمین کند، شما آن مهارت را چه می دانید؟

-- زبان آموزان پس از اتمام دوره مكالمه پيشرفت قابل ملاحظه اي را در هر 4 مهارت زبان احساس مي كنند. اما به نظر من بيش از همه در دو مهارت شنيداري و نوشتاري ( به شيوه صحيح و استاندارد) كه دغدغه بسياري از فراگيران زبان انگليسي مي باشد، پس از اتمام دوره هاي مكامه موسسه فرهيختگان پيشرفت چشمگيري صورت مي گيرد.

فرهيختگان: آیا از سایت و صفحات فرهیختگان در شبکه های اجتماعی استفاده می کنید؟ چه مواردی در برنامه های یکپارچه اینترنتی فرهیختگان از نظر شما جذاب و یا کاربردی تر است؟

-- بله، من عضو خبرنامه فرهيختگان هستم و روزانه اخبار و مطالب آموزشي ارائه شده در سايت فرهيختگان را دريافت مي كنم. چون آموزش های سایت و صفحات اجتماعی، غالبا به صورت عامیانه و قابل استفاده در محاورات روزمره و اضافه بر چارت درسی بوده و هستند، یادگرفتن و بکار بردنشان بسیار لذت بخش است.

فرهيختگان: بله. با توجه به اینکه واحد IT موسسه فعالیت مجزایی دارد که صرفا به به روز نگه داشتن اخبار و آموزش ها می پردازد، نتیجه ای که تاکنون گرفته شده، بسیار مثبت بوده. خوشحالیم که شما هم علی رغم مشغلۀ زیاد، از این مطالب استفاده می کنید. حال، اگر قرار به عملی شدن پیشنهادی از جانب شما در راستای فعالیت های فوق برنامه موسسه باشد، چه فعالیتی را پیشنهاد می کنید؟

-- از آنجايي كه دو مهارت شنيداري و گفتاري از مشكلات اكثر زبان آموزان مي باشد، پيشنهاد من اين است براي آنها خصوصا در سطوح بالاتر مكالمه(Summit Levels) در كلاس به مدتي هرچند كوتاه "بحث آزاد" بگذارند تا علاوه بر تبادل اطلاعات در زمينه هاي مختلف، مهارت شنيداري و گفتاري آنها نيز ارتقا يابد.

فرهيختگان: به زودی منتظر برگزاری این کلاسها با سطح کیفیت بسیار بالا و سیلابس کارشناسی شده باشید. از دیگر فعالیت هایی که موسسه اخیرا درگیر آن بوده و به زودی اجرا خواهد شد، فعالیت جدی تر واحد ارتباط با فراگیران توسط کارشناس زبان است. که دانشجویان دوره های مکالمه جهت تقویت مهارتهایی که در آنها احساس ضعف می کنند، بهره خواهند برد. اخبار آن پس از شروع جدی فعالیت به فراگیران اعلام می شود. در همین زمینه، فعالیت های دیگری هم پیش بینی شده که به زودی و در زمان خودش مطرح خواهد شد و قطعا به این مهارت ها کمک چشم گیری خواهد کرد.

از این بحث بگذریم! سوالی که خیلی از افرادی که زبان دوم نمی دانند و گاها خیلی از افراد با تحصیلات عالیه از خود می پرسند، این است که چرا زبان بخوانم؟آیا سپری کردن یک زمان طولانی برای یادگیری زبان، صرفا برای اینکه در آینده شاید سفرهای کوتاه مدتی به خارج از ایران خواهم داشت، به صرفه است؟ می خواهم بدانم آیا زمانی بوده که خیلی خوشحال شده باشید از این که زبان دوم می دانید؟

-- بله! خیلی پیش آمده! اما مهمترین آنها، بر میگردد به مصاحبه دکتری که سوالات را انگلیسی می پرسیدند و قطعا اگر زبان نمی دانستم، فرصت جبرانی وجود نداشت.

فرهيختگان: در واقع دانشی است که به یکباره بدست نمی آید و قطعا روزی به کار خواهد آمد! خانم درویش، شما مدت طولانی را با فرهیختگان گذرانده اید و قطعا دوستان زیادی هم داشته اید. در صحبت هایتان بزرگترین انتقادی که به موسسه وجود داشت، چه بوده؟

-- در ابتدا باید بگویم در بهترین و کاملترین موسسات هم همیشه انتقادهایی وجود دارد و اصلا این انتقادات هستند که شرایط را بهبود می بخشند. انتقادی که همواره علی الخصوص دانشجویان تازه وارد به موسسه داشتند، به شهریه ها بوده است که البته با گذر زمان این نیز برطرف می شد. اما همیشه صدایی در این باره شنیده می شد.

فرهيختگان: جالب اینجاست که یک حساب و کتاب سر انگشتی، نشان می دهد نه تنها شهریه ها زیاد نیستند، بلکه کمتر از موسسات دیگر با همین منابع آموزشی هستند. شما در نظر بگیرید کتاب fundamentals A، در چارت آموزشی فرهیختگان، در یک ترم با هزینه 105 هزار تومان، به صورت کامل تدریس می شود. در حالیکه همین کتاب در موسسات دیگر در دو ترم تدریس می شود که هزینه تعیین شده برای هر ترم، حداقل 70-60  هزار تومان در نظر گرفته شده که در مجموع حداقل بین 120 تا 140 هزار تومان تمام می شود. جدای از این، سال 91 ، موسسات حداقل یکبار افزایش شهریه داشته اند که فرهیختگان از این افزایش نیز، به نفع فراگیرانش، چشم پوشی کرده است تا رضایت بیشتر فراگیران را به همراه داشته باشد.

فرهيختگان: سرکار خانم درویش، به عنوان آخرین مطلب اگر حرف نگفته ای باقی مانده، خوشحال می شویم که بشنویم.

-- ممنون از شما، مدیریت مجموعه، اساتید عزیز و همکاران شما که در حال حاضر از دوستان عزیز من هم هستند و این رابطه پایدار مانده. به امید روزهای روشن تر فرهیختگان

فرهيختگان: ما هم به اینکه در مدت تحصیلتان در خدمت شما بوده ایم، افتخار می کنیم. به امید موفقیت بیشتر شما و ممنون از حضورتان.
 


مصاحبه با دانشجويان--مهديه قاسمي

نظرات

وهاب
آفرین! جدا فرهیخته بودند .

زهرا
خانم درویش یکی از همکلاسی های من در موسسه فرهیختگان بودند. تسلط ایشان به زبان انگلیسی فوق العاده بود. واقعا بهشون تبریک میگم.

مهسا اکبری
سلام تجربه های آموزنده ای بود ولی ای کاش ما شهرستانیها هم میتونستیم از این کلاسها بهره ببریم (مثلا به صورت مجازی)

علی پورحیدری
موفقیت ایشون واقعا تحسین برانگیزه.. پشتکار و نتایج درخشان تلاششون در حوزه علم، در وجود همه ما انگیزه بزرگی ایجاد می کند. ممنون از اینکه فرصت آشنایی کاربران را با این افراد موفق فراهم نمودید.

محمد اشکبار
سلام . تبریک به خانم درویش واقعا دکتر بزرگیه