جزئيات طرح سنجش و پذيرش دانشجو

نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرحی را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی آن پذیرش دانشجو در دانشگاه بر اساس ظرفیت رشته محل و تقاضای داوطلبان بر اساس سابقه تحصیلی، سابقه تحصیلی و آزمون عمومی، سابقه تحصیلی، آزمون عمومی و آزمون اختصاصی صورت می گیرد.

 یک فوریت طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور در  جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان رسید.

طراحان در بیان دلایل توجیهی این طرح اظهار داشتند: طراحی "نظام سنجش و پذیرش دانشجو" به منظور هماهنگی و انسجام بخشی و تقویت یکپارچکی در سیاست گذاری، نظارت و اعتبار سنجی در نظام آموزش عالی از جمله اقدامات ضروری در نقشه جامع علمی کشور برای توسعه علم و فناوری به شمار می رود.

طراحان این طرح اعلام کردند:  این نظام با توجه به ارزش عدالت محوری با ید فرصتهای عمومی را برای دستیابی به آموزش عالی فراهم سازد.

طراحان این طرح اتخاذ تدابیر لازم در جهت تسهیل و جامع نگری پذیرش دانشجو در دانشگاهها با توجه به اهداف سند تحول بنیادی در آموزش و پرورش با اهمیت بخشیدن به سابقه تحصیلی دانش آموزان و اصلاح ساختار آزمون سراسری را از جمله امتیازات این طرح برشمردند.

آنها معتقدند بر اساس این طرح به یک سنجش منطقی علمی  عادلانه با ایجاد تنوع در حوزه پذیرش دانشجو برای متقاضیان ورود به دانشگاههای کشور ایجاد می شود.

در صورت تصویب نهایی این طرح پذیرش دانشجو در دانشگاه بر اساس ظرفیت رشته محل و تقاضای داوطلبان بر اساس: الف- سابقه تحصیلی ب- سابقه تحصیلی و آزمون عمومی ج- سابقه تحصیلی، آزمون عمومی و آزمون اختصاصی صورت می گیرد.


منبع: خبرگزاري مهر

نظرات