سرنوشت زمان دفاع پذيرفته شدگان دكتري

با اعلام سازمان سنجش، متقاضیان دکتری 91 موظف بودند تا 30 آذرماه دفاع کنند، این در حالیست که برخی داوطلبان پذیرفته شده در تکمیل ظرفیت دکتری 91 پس از این تاریخ دفاع کردند و حال با مشکل ثبت نام مواجه شده اند.

پس از اعلام نتایج تکمیل ظرفیت آزمون دکتری 91 دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، برخی پذیرفته شدگان به علت پایان رسیدن ضرب الاجل زمان دفاع، طبق بازه زمانی اعلام شده از سوی سازمان سنجش با مشکل ثبت نام در برخی دانشگاهها مواجه شده اند.

پاسخهای رئیس سازمان سنجش

در همین باره، ابراهیم خدایی - رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور، درباره ثبت نام داوطلبان در کنکور دکتری 91 به خبرنگار مهر، گفت: این داوطلبان آذر ماه سال گذشته برای پذیرش مهرماه 91 در آزمون دکتری شرکت کردند و به آنان اعلام شد اگر تا 31 شهریورماه دانش آموخته نمی شوند، در آزمون دکتری شرکت نکنند.

وی با این توضیح، داوطلبان دکتری را به چهار دسته تقسیم کرد و گفت: دسته نخست داوطلبانی هستند که می دانند دانش آموخته نمی شوند اما برای محک زدن خودشان در کنکور دکتری شرکت می کنند، دسته دوم افرادی به شمار می آیند که برآورد می کنند در تاریخ 31 شهریورماه دانش آموخته می شوند و متقاضی شرکت در کنکور می شوند.

به گفته رئیس سازمان سنجش، دسته سوم را آن دسته از داوطلبان تشکیل می دهند که فکر می کنند در زمان اعلام شده درسشان تمام می شود اما بنا به دلائلی این امر محقق نمی شود، در نهایت دسته چهارم را آن دسته از داوطلبانی شامل می شوند که می دانند درسشان تمام نمی شود و متقاضی کنکور هم نمی شوند.

معاون وزیرعلوم با بیان اینکه اگر داوطلبی می داند تا پیش از برگزاری کنکور دکتری درسش تمام نمی شود اما در کنکور شرکت و انتخاب رشته هم می کند تخلف کرده، به نگاه سازمان سنجش در این باره اشاره کرد و گفت: پیش از اینکه سازمان سنجش نتایج آزمون دکتری را اعلام کرد به داوطلبان در دفترچه سال 91 متذکر شده بود که باید تا چه تاریخی دفاع کنند، حال در سالهای گذشته چه زمانی تعیین شده بود، مهم نیست.

خدایی متذکر شد: داوطلبان کنکور دکتری 91 باید بر اساس ضوابط سال جاری عمل می کردند و عمل کردن بر اساس دفترچه سال گذشته نباید ملاک عملشان برای دفاع قرار می گرفت.

این مقام مسئول سازمان سنجش به عده ای از داوطلبان اشاره کرد که بعد از اعلام نتایج، این سازمان با آنان مواجه می شود.

وی در این باره گفت: این داوطلبان واقعاً دخالتی در به تاخیر افتادن زمان دانش آموختگی‌شان نداشته و مشکلی از سوی دانشگاه برایشان پیش آمده و نتوانستند در زمان مقرر دفاع کنند که به این افراد به صورت موردی نگاه می شود، این موارد در کمیسیون موارد خاص با حضور نمایندگان وزارت بهداشت، علوم، سازمان امور دانشجویان و سازمان سنجش بررسی می شود.

خدایی در این باره تاکید کرد: در صورتیکه برای اعضای 10 نفره این کمیسیون محرز شود که دانشجو مشکلی ندارد، کمک و مساعدت می کنند، اما برای بررسی موردی در کمیسیون قاعده ای گذاشتیم که بر اساس آن، باید دو شرط داشته باشد.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به این دو شرط، اظهار داشت: شرط نخست این است که شروع به تحصیل هر فرد باید بعد از فارغ التحصیلی در فوق لیسانس باشد، این نمی شود که از مهرماه تحصیل در دکتری را آغاز کند در حالیکه فارغ التحصیلی‌اش در دی ماه باشد؛ این مورد کاملاً خلاف قوانین و مقررات است.

وی درباره شرط دوم، گفت: قاعده دوم این است که دانشگاه محل تحصیل فرد مشکل عدم دانش آموختگی فرد را اعلام کند.

تعیین تکلیف معترضین

رئیس سازمان سنجش درباره مشکل این دانشجویان که در تکمیل ظرفیت دکتری 91 با مشکل مواجه شده اند، اظهار داشت: پرونده این دسته از داوطلبان در کمیسیون موارد خاص در حال بررسی است، به هر حال این دسته از داوطلبان افرادی هستند که اصول و ضوابط سازمان سنجش را رعایت نکردند یا برایشان مشکلی پیش آمده، در صورت محرز شدن مشکلشان از طریق نامه ای، ثبت نام خواهند شد.

علت تغییر زمان دفاع برای متقاضیان 91

خدایی در پاسخ به این سوال که چرا سیاستهای وزارت علوم هر ساله برای اعلام زمان دفاع تغییر می کند، اظهار داشت: در سال 90 ظرفیت آزمون دکتری کم بود اما با مصوبه رسمی شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای این کنکور تکمیل ظرفیت اعلام و مقرر شد 10 هزار داوطلب پذیرفته شوند که ضوابط عادی ما با قوانین بالا دستی گره خورد و ذیل قوانین شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت؛ اما در آزمون سال 91 ما بر اساس ضوابط سال جاری عمل کردیم و در نهایت 30 آذرماه برای زمان دفاع و دانش آموختگی اعلام شد.منبع: خبرگزاري مهر


نظرات