جزئيات بورس دانشجويان دكتري

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تشریح مهمترین اقدامات پژوهشی صورت گرفته در سال 91 گفت: آیین نامه پذیرش بورس موسسات یكی از شیوه های پذیرش دكتری است كه در مهرماه سال آینده اجرایی خواهد شد كه امید داریم 1500 دانشجو در این دوره ها پذیرش شوند.

دكتر محمد مهدی نژاد نوری در نشست خبری امروز تصویب طرح های كلان ملی در شورای تحقیقات و فناوری را از برنامه های این وزارتخانه نام برد و افزود: كشور دارای نیازهای مهم در حال حاضر و آینده است و از جمله می توان به هواپیماهای جت و مسافربری اشاره كرد كه به طور دایم نمی توان از خارج خریداری كرد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تولید خودرو را از دیگر نیازهای كشور دانست و اظهار داشت: در حال حاضر سالانه 1.5 میلیون دستگاه در كشور تولید می شد كه در دانش فنی آن عمق نداریم كه در این راستا پروژه های كلانی در زمینه طراح وی ساخت هواپیمای مسافربری و خودروی ملی در شورای عطف به تصویب رسید.

وی تبدیل آب شور به شیرین و استفاده در حوزه كشاورزی و تولید واكسن های انسانی را از دیگر پروژه های كلان مصوب ذكر كرد و ادامه داد: در حال حاضر 40 طرح كلان ملی تصویب و با اعتبارات بالغ بر 60 میلیارد تومان تصویب شد و حدود 60 دانشگاه در این زمینه فعال شده اند.

تامین تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی

مهدی نژاد با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در زمینه تامین تجهیزات پیشرفته خاطرنشان كرد: 50 میلیارد تومان برای تامین تجهیزات پیشرفته به دانشگاه ها پرداخت كرده ایم كه این مبلغ با توجه به گستردگی ها مبلغ ناچیزی است.

وی همچنین از پیشرفت این وزارتخانه در زمینه ترخیص تجهیزات آزمایشگاهی از گمرك اشاره كرد و ادامه داد: در سال جاری بسیاری از تجهیزات موجود در گمرك ترخیص و در اختیار دانشگاه ها قرار گرفت.

تعامل با وزارتخانه ها

مهدی نژاد با اشاره به تعاملات خوب این وزارتخانه با سایر دستگاه ها ادامه داد: در سال جاری تعاملات خوبی با وزارتخانه های دفاع، نفت، صنعت، ارتباطات و سازمان محیط زیست داشتیم.

وی ادامه داد: در راستای این تعاملات 1500 پروژه مشترك تعریف و به دانشگاه ها و پژوهشگاه واگذار شده است.

اجرای پروژه های تحقیقاتی از سوی دانشجویان دكتری

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با بیان اینكه 500 هزار دانشجوی تحصیلات تكمیلی در دانشگاه ها مشغول به تحصیل هستند، یادآور شد: هر كدام از این دانشجویان بر روی یك پروژه تحقیقاتی مشغول به فعالیت هستند كه در این راستا بالغ بر 3500 پروژه دكتری در راستای رفع نیازهای كشور در حال اجرا است.

مهدی نژاد همچنین از اجرای پروژه های پایه ای و بنیادی خبر داد و یادآور شد: در این راستا 10 پروژه كاربردی در دستور كار قرار دارد.

میزان اعتبارات قطب های علمی

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به فعالیت 153 قطب علمی فعال در كشور افزود: برای این تعداد قطب های علمی 10 میلیارد تومان اعتبارات در نظر گرفته شده است و این قطب ها نیز وظیفه پیگیری در مرجعیت علمی در كشور را بر عهده دارند.

حذف بیمه از قراردادهای پژوهشی

وی بهسازی زیرساخت های قانونی برای فعالیت های پژوهشی را از دیگر اقدامات این وزارتخانه ذكر كرد و گفت: برای این منظور كارگروه خاصی با عنوان صنعت و دانشگاه در مجلس شورای اسلامی تشكیل دادیم كه این كارگروه در خصوص بیمه قراردادهای پژوهشی فعالیت خواهند كرد.

مهدی نژاد ارایه راه حل هایی برای بیمه قراردادهای پژوهشی را از جمله وظایف این كارگروه نام برد و یادآور شد: در گذشته 16درصد بیمه قراردادهای پژوهشی دریافت می شد كه این میزان موكول می شد به تسویه حساب پروژه ها كه همین امر باعث گران شدن اجرای پروژه های تحقیقاتی می شد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: در این راستا ابلاغیه ای صادر شد كه به موجب آن از پروژه های پژوهشی كه مورد تایید وزارت علوم باشد بیمه دریافت نخواهد شد.

ایجاد كارگروه اقتصاد مقاومتی

وی از ایجاد كارگروه اقتصاد مقاومتی در دانشگاه تهران خبر داد و در این باره توضیح داد: با ریاست دانشگاه تهران كارگروه اقتصاد مقاومتی ایجاد شد و نتایج مطالعات اولیه این كارگروه نیز تضمین شده است و امیدواریم در سال آینده بتوانیم مدل مناسبی از اقتصاد مقاومتی ارایه دهیم.

مهدی نژاد با تاكید بر اینكه اقتصاد مقاومتی با اقتصاد ریاضتی متفاوت است، خاطرنشان كرد: در اقتصاد مقاومتی ما به دنبال استفاده از ظرفیت ها و ابداع فرصت های جدید هستیم.

رتبه ایران براساس پایگاه های استنادی

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به آخرین رتبه بندی كشورها در حوزه علمی گفت: براساس آماری كه از سوی پایگاه اسكوپوس منتشر شد ایران تا 20 اسفندماه جاری با داشتن 6 هزار و 49 مقاله رتبه 15 دنیا و اول منطقه را به دست آورده است.

وی همچنین با اشاره به نتایج رتبه بندی پایگاه ISI افزود: براساس این پایگاه ایران با داشتن دو هزار و 925 مقاله رتبه 17 دنیا و اول منطقه را دارد.

به گفته مهدی نژاد بر اساس این دو پایگاه استنادی ایران رتبه اول منطقه در حوزه تولید علم را دارد.

وی همچنین به رتبه ایران در سال 2012 اشاره كرد و اظهار داشت: آمار رتبه ایران در سال 2012 تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده اعلام خواهد شد ولی تا كنون براساس آمار پایگاه ISI ایران با داشتن 26 هزار و 633 مقاله رتبه 20 دنیا و دوم منطقه را به دست آورده است.

معاون پژوهشی وزارت علوم همچنین به رتبه بندی پایگاه اسكوپوس اشاره كرد و ادامه داد: براساس رتبه بندی پایگاه اسكوپوس ایران با داشتن 37 هزار و 37 مقاله رتبه 17 دنیا و اول منطقه را به دست خواهد آورد.

وضعیت شبكه آزمایشگاه ملی در سال آینده

مهدی نژاد با اشاره به آخرین وضعیت شبكه علمی و شبكه آزمایشگاهی كشور خاطرنشان كرد: با همكاری وزارت فناوری اطلاعات اقدام به ایجاد زیرساخت های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات برای ایجاد شبكه علمی كشور كردیم ولی به دلیل برخی ناهماهنگی ها میان دو دستگاه موفق به فعالیت گسترده در این زمینه نشدیم.

وی در عین حال از اتصال 20 دانشگاه و پژوهشگاه به شبكه علمی كشور خبر و ادامه داد: این شبكه علمی در واقع شبكه باند پهن نسل جدیدی است كه در صورت توسعه آن می توان خدماتی در خصوص اشتراك منابع علمی، اشتراك توانمندی های آزمایشگاهی، برگزاری ویدئو كنفرانس ها، محاسبات سریع و پرحجم، برگزاری كلاس های مجازی و ذخیره سازی اطلاعات را در اختیار كاربران قرار داد.

معاون پژوهشی وزارت علوم ابراز امیدواری كرد كه در سال آینده با همكاری وزارت ارتباطات بتوانند اقدامات وسیعی در این حوزه انجام دهند.

وی همچنین با اشاره به عملكرد این وزارتخانه در خصوص توسعه شبكه شاعا (شبكه آزمایشگاه علمی ایران) در بستر شبكه علمی ایجاد می شود كه در حال حاضر نرم افزار آن آماده شده است كه امیدواریم با همكاری وزارت ارتباطات بتوانیم در سال آینده شبكه علمی و شبكه آزمایشگاهی را در كشور توسعه دهیم.

وضعیت نشریات علمی پژوهشی در كشور

مهدی نژاد توسعه نشریات علمی پژوهشی را از دیگر برنامه های وزارت علوم عنوان كرد و گفت: براساس قانون برنامه پنجم توسعه تعداد نشریات باید نسبت به تعداد نشریات در برنامه چهارم دو برابر شود.

وی تعداد نشریات علمی تا پایان برنامه چهارم را تعداد50 نشریه ذكر و اظهار داشت: در حال حاضر در سال 91، 103 مجوز نشریه علمی پژوهشی و 14 نشریه علمی ترویجی صادر شده است علاوه بر این دو مجوز نشریه علمی ترویجی و 5 نشریه علمی پژوهشی لغو شده است.

وی لغو این نشریات را به دلیل نامنظم بودن انتشارات و محتوا ذكر كرد و اضافه كرد: علاوه بر این قرار است نشریه علمی دیگر با عنوان نشریه علمی كاربردی پس از تایید وزیر علوم منتشر شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم با تاكید بر اینكه اثر بخشی این نوع نشریات در حوزه پژوهشی بسیار است، اضافه كرد: امتیاز انتشار مقاله در این نوع نشریات برای اعضای هیات علمی نسبت به سایر نشریات افزایش خواهد یافت.

تعداد دانشجویان دكترای پژوهش محور

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با تاكید بر اینکه دوره های پژوهش محور حركت رو به جلو دارد، خاطرنشان كرد: در حال حاضر بسیاری از دانشگاه ها و پژوهشگاه های كشور به دنبال ایجاد دوره های پژوهش محور هستند.

وی ادامه داد: آیین نامه پذیرش بورس موسسات كه یكی از شیوه های پذیرش دكتری پژوهش محور است در مهرماه سال آینده اجرا خواهد شد كه با اجرای این آیین نامه شاهد افزایش جهشی پذیرش دانشجو در این دوره ها خواهیم بود.

مهدی نژاد با اشاره به تعداد دانشجویان پذیرفته شده در این دوره ها گفت: در سال گذشته 500 دانشجوی دكترای پژوهش محور پذیرش شده اند و در مهرماه سال آینده امید داریم تا 1500 دانشجوی پژوهش محور پذیرش شوند.منبع: خبرگزاري مهر

نظرات