سه دانشگاه ايراني در ليست برترين دانشگاه هاي جهان


پیوستن دانشگاه‌های امیرکبیر، تربیت مدرس و تهران به گروه دانشگاه‌های برتر جهان

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با بیان اینکه دانشگاه امیرکبیر نخستین دانشگاه ایران در بین 500 دانشگاه ممتاز جهان است، گفت: بر اساس رتبه‌بندی لایدن، دانشگاه‌های شریف، تربیت مدرس، تهران و علوم پزشکی تهران نیز در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.جعفر مهراد، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌ها توسط مرکز مطالعات علوم و فناوری در دانشگاه لایدن در هلند صورت گرفته و به تازگی منتشر شده است که بر این اساس دانشگاه سانتا باربارا در ایالت متحده بعد از ام‌ای‌تی و در بین 500 دانشگاه برتر جهان از نظر شاخص‌های تأثیر در مقام دوم جهان قرار دارد، ارتقای این دانشگاه به جایگاه دوم، نشان دهنده صعود 5 پله‌ای دانشگاه سانتا باربارا، از آخرین رتبه‌بندی سالانه در سال 2012 است.

رئیس مرکز منطقه‌‌ای اطلاع‌رسانی علم و فناوری افزود: رتبه‌بندی لایدن مبتنی بر داده‌هایی است  که از پایگاه تامسون رویترز استخراج می‌شود، لایدن از دو شاخص منحصر به فرد با عنوان شاخص تأثیر و شاخص همکاری استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: دانشگاه سانتا باربارا در رتبه‌بندی سال 2013 از نظر شاخص تأثیر جلوتر از دانشگاه‌های استنفورد، پرینستون، هاروارد و رایس به ترتیب با رتبه‌های سوم تا ششم قرار دارد، دانشگاه برکلی رتبه 7، کالتک رتبه 8، دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو رتبه 9 و دانشگاه ییل رتبه 10 را به دست آورده‌اند و سایر دانشگاه‌های کالیفرنیا مانند سانتاکروز در رتبه 11، ساندیاگو در رتبه 15 و یو سی ال‌ ای در رتبه 25 قرار دارند، در حالیکه دانشگاه ریورساید دارای رتبه 44 و دیویس رتبه 82 را از آن خود کرده‌اند.

وی اظهار داشت: در فهرست رتبه‌بندی لایدن و در بین 25 دانشگاه برتر از کل 500 دانشگاه برتر جهان، آمریکا دارای 22 دانشگاه است.

به گفته مهراد، سه دانشگاه باقی‌مانده مربوط به پلی‌تکنیک لوزان در سوئیس (رتبه 13)، مؤسسه علوم وایزمن در رژیم اشغالگر قدس(رتبه 23) و دانشگاه کمبریج در انگلستان(رتبه 24) است.

وی افزود: در بین 50 دانشگاه برتر ETH زوریخ در سوئیس با رتبه 26، آکسفورد، مدرسه بهداشت و پزشکی حاره‌ای در انگلستان و امپریال کالج لندن به ترتیب با رتبه‌های 30، 33 و 41، دانشگاه فنی دانمارک با رتبه 45، دانشگاه سنت آندروس، اکستر و یونیورسیتی کالج لندن در انگلستان با رتبه‌های 47، 49 و 50 و کالج ترینیتی دوبلین در ایرلند با رتبه 48 مشاهده می‌شوند و بقیه مربوط به ایالات متحده آمریکا است.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علم و فناوری گفت: بعد از دانشگاه‌های چین که شامل نانکای (رتبه 53)، هونان (رتبه 50)، کشور سنگاپور با دانشگاه ملی سنگاپور ( رتبه 72) و دانشگاه فنی نانیانگ(رتبه 75) سومین کشوری است که از قاره آسیا در بین 75 دانشگاه برتر از مجموع 500 دانشگاه برتر جهان دیده می‌شود.

سرپرست ISC اظهار داشت: دانشگاه لایدن که رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را انجام می‌دهد خود در رتبه 58 قرار دارد و دانشگاه یوهانگ در کره جنوبی نخستین دانشگاه این کشور حائز رتبه 95 جهان است.

وی گفت: دانشگاه ملبورن نیز در استرالیا رتبه 100 دانشگاه‌های برتر جهان و رتبه اول کشوری را در رتبه بندی لایدن کسب کرده است و از قاره آفریقا، دانشگاه کیپ تاون نخستین دانشگاه این قاره است که رتبه 217 را به دست آورده است.

رتبه دانشگاه توکیو در این رتبه بندی 330 است.

*پیوستن دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و تهران به گروه دانشگاه‌های برتر جهان

مهراد با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر نخستین دانشگاه ایران با تولید 2090 مقاله و 4/8 درصد از شاخص (10% top) PP با رتبه 357 در بین 500 دانشگاه ممتاز جهان نشسته است، گفت: بر اساس این شاخص رتبه دانشگاه صنعتی شریف 370، تربیت مدرس 423، تهران 454 و علوم پزشکی تهران 497 است.

به گفته وی، در خبر رتبه‌بندی تایمز که چند روز اخیر منتشر شد نیز نام دانشگاه‌های صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران و صنعتی اصفهان قابل مشاهده بود و هم‌اکنون با افزوده شدن نام دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و تهران شاهد شکوفایی هر چه بیشتر آموزش عالی و تحقیقات علمی در جمهوری اسلامی ایران هستیم و هر روز به گواه مؤسسات بین المللی که توسعه علمی کشورها را اندازه‌گیری می‌کنند، دانشگاه‌های ایران برجسته‌تر از همیشه در عرصه‌های بین المللی حضور دارند.

وی ادامه داد: نخستین دانشگاه ترکیه، دانشگاه فنی خاورمیانه دارای رتبه 418 و بعد از دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف قرار دارد.،دانشگاه اژه در ترکیه نیز که دارای رتبه 474 است بعد از دانشگاه‌های تربیت مدرس و تهران دیده می‌شود.

مهراد افزود: دانشگاه قاضی و دانشگاه حاجت‌تپه در ترکیه دارای رتبه 486 و 490 است، دانشگاه‌های استانبول و آنکارا هم موفق به کسب رتبه‌های 496 و 500 شده‌اند، رتبه دانشگاه آنکارا که آخرین دانشگاه برتر در فهرست 500 دانشگاه برتر جهان بر حسب رتبه‌بندی لایدن قرار دارد بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران دیده می‌شود.

* حضور دو  کشور اسلامی دارای دانشگاه برتر در رتبه‌بندی لایدن

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری تصریح کرد: دو کشور اسلامی نیز دارای دانشگاه برتر در رتبه‌بندی لایدن است، مالزی با دانشگاه‌های Sains و مالایا به ترتیب با رتبه‌های 361 و 464 و عربستان سعودی با دانشگاه ملک فهد با رتبه 443 افتخار حضور در بین 500 دانشگاه برتر جهان را بر حسب شاخص (10% top) PP به دست آورده‌اند.


منبع: پرتال اخبار دانشگاهينظرات