مصاحبه با خانم برادران، مدير گروه زبان به مناسبت دهمين سال تاسيس فرهيختگان

فرهيختگان: دهمین سال تاسیس فرهیختگان بهانه خوبی شد تا مصاحبه ای با خانم برادران، مدیر واحد آموزش فرهیختگان داشته باشیم و از زبان ایشان از برنامه های آینده و دیگر سوالاتی که ذهن فراگیران را مشغول کرده جویا شویم.
ضمن خسته نباشید و تبریک دهمین سال تاسیس فرهیختگان، هرچند که اکثر فراگیران با شما آشنا هستند، لطف کنید و مختصری از خودتان بگویید.

خانم برادران: من هم دهمین سال تاسیس را تبریک می گویم و امیدوارم روزی برسد که پنجاهمین سال را دور هم جشن بگیریم. ناهده برادران هستم، 17 سال سابقه آموزشی دارم که شامل تدریس در مقاطع دانشگاهی، دوره های مکالمه تا تافل، آمادگی زبان آزمون دکتری و ... بوده. در حال حاضر هم، نزدیک به 2 سال است که در فرهیختگان مدیر واحد آموزش و مدرس دوره های  مكالمه، تافل دکتری و MCHE هستم.

فرهيختگان: خیلی ممنون از توضیحات شما، سوال اول به چشم انداز موسسه مربوط می شود که " انتخاب اول داوطلبان آزمون های ملی و بین المللی زبان" است. این چشم انداز بر چه اساسی انتخاب شده؟ چه قدرتی در فرهیختگان سبب شده که این چشم انداز انتخاب شود؟

خانم برادران: با توجه به اینکه فرهیختگان اولین موسسه برگزار کننده دوره های زبان آزمون دکتری و آمادگی آزمون MCHE است و از تجربه این سالها، بیشترین بهره را برده و با توجه به اینکه برند فرهیختگان دانشگاه با برگزاری این قبیل دوره ها شناخته شده و در کنار همه اینها، بهره گیری از اساتیدی که تجربه خاص در برگزاری دوره های آمادگی آزمون های ملی و بین المللی زبان دارند، رسیدن به این چشم انداز، گرچه امری مستلزم تلاش بیشتر است اما برای فرهیختگان دست یافتنی است.

فرهيختگان: دوره هایی که مرتبط با آزمون های ملی و بین المللی زبان در حال حاضر در این مرکز در حال برگزاری هستند، کدامند؟

خانم برادران: تاکنون 86 دوره تافل دکتری و 79 دوره MCHE وMHLE  برگزار شده است. دوره های EPT،TOEFL و IELTS نیز از دیگر دوره های تحت عنوان آمادگی آزمون های ملی و بین المللی زبان هستند که در حال حاضر در مرکز برگزار می شوند.
گذشته از دوره های مرتبط با دانشجویان و داوطلبان مقطع دکتری، در حال حاضر مرکز دوره های مکالمه را نیز برگزار می کند

فرهيختگان: از روند کار و تمایزات این دوره ها لطفا توضیح مختصری بدهید.

خانم برادران: طول این دوره 12 الی 14 ماه است که اولویت گروه آموزشی در خصوص این دوره ها همواره، نظارت دائم بر نحوه پیشبرد کلاس ها، به روز بودن منابع، نحوه تدریس و سنجش دقيق کیفیت دوره بوده است که می توانم به جرات بگویم فرهیختگان جزء معدود موسساتی است که از شعار دادن حذر کرده و همواره شما به عنوان فراگیر یک تجربه جدیدی از تبدیل شدن شعارها به واقعیت خواهید داشت و این ها همه تمایز است.

فرهيختگان: اما به هر حال حتی یک سیستم کاملا حرفه ای نیز اشتباهاتی خواهد داشت که موجب انتقاد شود. انتقادات رایج فراگیران کدام هاست و چه راهکارهایی برای حل آنان در نظر گرفته شده؟

خانم برادران: یکی از رایج ترین انتقادات، سختگیری موسسه است و از دسته انتقاداتی است که سیاست های کلی مرکز را هدف گرفته است. اما از دیدگاه ما، این سبک انتقادات نه تنها انتقاد نیست بلکه تمایز است. فراگیران عزیز می بایست توجه کافی داشته باشند که همین سختگیری موسسه در روند تحصیل آنهاست که باعث شده فارغ التحصیلان فرهیختگان، سطح دانش زبانی خود را از دیگر زبان آموزان بالاتر بیابند.

انتقاد دیگر، یکپارچه بودن کلاس های تافل و آیلتس بود. به عبارت دیگر امکان ثبت نام تفکیکی مهارت ها وجود نداشت. اما با توجه به درخواست های متعدد زبان آموزان، از تابستان امسال، این دوره ها به تفکیک مهارت ارائه خواهند شد و فراگیران پس از دریافت نتیجه آزمون تعیین سطح، در دوره های مربوطه با توجه به نیازشان ثبت نام خواهند کرد.

از دیگر انتقادها عدم برگزاری کلاس های بحث آزاد بود که استارت آن اواخر سال 91 زده شد و در حال حاضر این کلاس ها تحت عنوان Speaking Club در سه سطح Elementary، Intermediate وAdvanced  در حال برگزاری هستند.

فرهيختگان: در صورت امکان، اگر موسسه برنامه و یا دوره هایی پیش رو دارد، به مناسبت دهمین سال تاسیس فرهیختگان به آنها اشاره ای داشته باشید.

خانم برادران: این مژده را به فراگیران فرهیختگان و دیگر زبان آموزان بدهم که دپارتمان زبان، در صدد ارائه دوره های جدید و متنوعی می باشد. به صورت تیتروار، می توان به تورهای آموزشی، دوره های تصحیح آنلاین writing در دو سطح و سی دی های آموزشی متنوع اشاره کرد.

فرهيختگان: بسیار عالی! با این حساب، مصاحبه های بیشتری هم با گروه آموزش خواهیم داشت

از بحث آموزش تحت برنامه موسسه بگذریم، سوال آخر من، سوال بسیاری از زبان آموزان است. کسانی که سالها زمان خود را در موسسه های مختلف می گذرانند اما بازهم آنطور که باید، با توجه به میزان تلاششان، نیاموخته اند یا نتوانسته اند از دانششان استفاده کنند. اکثر زبان آموزان نمی دانند بیرون از موسسه چطور زبان بخوانند تا بیشترین بهره را ببرند. تجربه قریب به 20 ساله شما، قطعا به ایشان کمک خواهد کرد

خانم برادران: کاملا درست است. ببینید، کلاس درسی یا فضای آموزشی، بسیار لازم است ولی به هیچ وجه کافی نیست. در فضای آموزشی، فراگیران، اصول و قواعد را یاد می گیرند و تا حدودی تمرین می کنند اما برای تکمیل یادگیری و الگو برداری آگاهانه نیازمند این هستند که خود را در معرض زبان زنده و ناب قرار دهند. بدیهی است که  هرچه بیشتر بشنوند، مهارت speaking خود را تقویت می نمایند و هرچه بیشتر به مطالعه متن های مختلف بپردازند، مهارت writing و دايره واژگان خود را تقویت می نمایند. برای تقویت مهارت Reading، مطالعه داستان های سطح بندی شده بسیار مفید است. جهت استفاده بیشتر و موثرتر، به زبان آموزان توصیه می شود از کتاب داستانهایی که CD دارند، استفاده کنند تا مهارتهاي  Reading , Listening  و در نهايت Speaking   را از این طریق تقویت کنند. برای تقویت مهارت های listening  و speaking مشاهده فیلم،کارتون (یکبار با زیر نویس انگلیسی و با مکث و دفعات بعدی بدون زیر نویس) و اخبارهای زبان اصلی  نيز بسيارتوصیه می گردد. البته تمامی این تمرینات نیازمند تکرار است تا یادگیری آگاهانه به صورت موثرتری انجام پذیرد.

فرهيختگان: خیلی ممنون از توضیحات کامل و دلسوزانه شما و تشکر ویژه از اینکه علی رغم حجم کاری بالای خود، وقتی را به ما و فراگیران موسسه اختصاص دادید.

خانم برادران: با تشکر از شما. امیدوارم موفقیت های بیشتری را در فرهیختگان شاهد باشیم.

 

 


نظرات