رتبه ايران در تهيه مقالات علمي

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری آخرین آمار تولیدات علمی کشور در پایگاه های استنادی جهانی و رتبه ایران را در میان 141 کشور تولید کننده علم اعلام کرد.

دکتر جعفر مهراد با اعلام این خبر افزود: تا تاریخ 5 خردادماه سال 92 (برابر با 26 ماه می 2013) تعداد تولیدات علمی کشور که در پایگاه های استنادی جهانی ثبت و نمایه سازی می شود رشد قابل توجهی را نسبت به ماه های قبل نشان می دهد.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار کرد: تعداد مقالات دانشمندان و پژوهشگران ایران در پایگاه اسکوپوس تا تاریخ مزبور یعنی از اول سال میلادی در عرض 5 ماه به 14228 مقاله بالغ شده است که با این رقم ایران را در جایگاه 16 تولید علم جهان و رتبه اول منطقه نشانده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، افزود: در همین بازه زمانی آمار تولیدات علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور در پایگاه تامسون رویترز آی اس آی 7834 مقاله است. بر این اساس، ایران در بین 141 کشور تولید کننده علم رتبه 19 را به دست آورده است.

وی ادامه داد: در این گزارش نام کشورهای آمریکا، چین، انگلستان، آلمان، ژاپن و فرانسه به عنوان شش کشور نخست و برتر تولید کننده علم در پایگاه های اسکوپوس و تامسون رویترز به چشم می خورد. موقعیت کشور ها تقریبا در هر دو نظام استنادی تثبیت شده و تنها کشور هندوستان در اسکوپوس در جایگاه 7 و در پایگاه ISI در جایگاه 11 قرار دارد. کشور ترکیه با تولید 12011 مقاله در اسکوپوس در مقام 18 و در ISI با ثبت 7834 مقاله در جایگاه 19 تولید علم جهان قرار دارد.

مهراد خاطرنشان ساخت: سهم تولیدات دانشمندان ایران در نشریات معتبر فارسی مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ثبت و نمایه سازی شده در  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در همین دوره زمانی 6931 مقاله است.

منبع: خبرگزاري مهر
نظرات