جزئيات دانشگاه هاي برتر جهان

10 دانشگاه ژاپن در بین 200 دانشگاه برتر

سرپرست ISC افزود: در سال 2008 میلادی که رتبه 200 دانشگاه برتر اعلام شد، اکنون می توان تغییر را به وضوح مشاهده کرد. در یکی از بارزترین جابجایی ها در سال 2008 ، 10 دانشگاه از ژاپن در بین 200 دانشگاه برتر قرار داشت (با دانشگاه توکیو در مکان 19) اما با وجود اینکه هنوز 9 دانشگاه از ژاپن را می توان در جدول رتبه بندی QS مشاهده کرد، اما دانشگاه توکیو به جایگاه 32 تنزل پیدا کرده است. از برترین دانشگاه های آسیا در پنج سال گذشته اکنون دانشگاه توکیو رتبه ای پائین تر از سنگاپور و هنگ کنگ دارد. در مقابل، کره جنوبی دارای 6 دانشگاه برتر در میان 200 دانشگاه ممتاز است که این تعداد در سال 2008 تنها به سه دانشگاه محدود می شد.دانشگاه ملی سئول با رتبه 35 برترین دانشگاه کره است که در سال 2008 در جایگاه 50 قرار داشت و با این نرخ رشد دیر یا زود نسبت به توکیو پیشی خواهد گرفت.

وی با بيان اين مطلب که این بحث مشکل است که بگوئیم رشد سریع اقتصادی در چین در ثبات و پایداری نظام آموزشی این کشور تأثیرگذار بوده است اظهار داشت: در سال 2008 ميلادی، کشور چین دارای شش دانشگاه در بین 200 دانشگاه برتر بود. امسال یک دانشگاه بیشتر دارد، اما تنها سه رتبه نسبت به پنج سال گذشته ارتقاء پیدا کرده است.

وضعیت آمریکای لاتین

مهراد افزود: در آمریکای لاتین در سال 2008 تنها سه دانشگاه برتر در بین 200 دانشگاه ممتاز وجود داشت، اما در رتبه بندی حاضر تعداد بیشتری از دانشگاه های تراز اول جهان را در این منطقه نشان می دهد. برترین دانشگاه این منطقه سائوپولو در برزیل است که دارای رتبه 127 است. این دانشگاه پنج سال پیش از این رتبه 196 را در اختیار داشت.

سرپرست ISC ادامه داد: رتبه بندی سال 2008 در منطقه آفریقا تنها شاهد دانشگاه کیپ تاون در رتبه 177 بود. در سال 2013 رتبه این دانشگاه به 145 ارتقاء یافته است. آفریقای جنوبی بهترین نظام آموزش عالی آفریقا هم تراز با دانشگاه های معتبر بین المللی را دارد.

تجربه های دانشگاه های ایرانی و انتقاد از رتبه بندی های درون دانشگاهی 

دکتر مهراد با بيان اين نکته که لازم است دانشگاه های ایران از رتبه بندی های جهانی تجربه بیاموزند، خاطر نشان کرد: آموزش عالی در ایران توسعه چشمگیری پیدا کرده است و ساده انگارانه خواهد بود که برای این توسعه یک یا چند علت بیان کنیم. در آموزش عالی ایران در چند دهه گذشته سرمایه گذاری های عظیمی صورت گرفته است. به همراه این سرمایه‌گذاری، اسناد بالادستی به عنوان نقشه راه پیش روی دانشگاه ها قرار دارد. به نظرم آنچه در موفقیت دانشگاه های ایران تأثیر منفی می گذارد عدم توجه روسای دانشگاه ها به سیاست های علم و فناوری در سطح ملی و تلاش اندک آنان در راستای معیارها و شاخص های تحقیقات علمی در سطح بین المللی است.

وی اظهار داشت: توجه به رشد کمّی کمک چندانی به پیشرفت دانشگاه های ایران نخواهد کرد، بلکه ایجاد، تقویت و تحکیم زیرساخت ها و توجه به کیفیت در آموزش عالی موفقیت دانشگاه های کشور را تضمین می کند. گاهی ردّ شاخص های رتبه بندی های دانشگاهی از سوی بعضی از مسئولان آموزش عالی در دانشگاه ها باور کردنی نیست. به عنوان مثال، شاخص‌های رتبه بندی ISC که سهم جمهوری اسلامی ایران در تدوین و تهیه این شاخص ها ممتاز و برجسته است، هنوز از نظر کیفیت بخشیدن به آموزش عالی آنچنان که شایسته است مورد توجه دانشگاه‌ها قرار نگرفته است. در کنار این نظام، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نظام رتبه بندی خود را به کار می‌اندازد و به تازگی معاون آموزشی این وزارت از رتبه بندی به جای تیپ بندی سخن می گوید و یا معاون آموزشی دانشگاه آزاد از تدوین شاخص های رتبه بندی برای رتبه بندی واحدهای دانشگاه آزاد خبر می دهد و بیان می کند که نتایج رتبه‌بندی در سال جاری اعلام خواهد شد.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: تا آنجا که می دانم مسئولیت رتبه بندی هم در دانشگاه های وزارت بهداشت و هم در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به عهده معاونان پژوهشی است. حال، اینکه چرا در شرایطی دیگر معاونان آموزشی به این مهم می‌پردازند بسی جای تعجب است که خود نشان دهنده عدم هماهنگی در بین مؤسسات یاد شده است.

وی افزود: رتبه بندی معمولاً توسط سازمان های خصوصی و یا به وسیله یک نهاد برون سازمانی انجام می گیرد. تمام رتبه‌بندی‌های موجود بین‌المللی از جمله لایدن، QS، ISC، تایمز و شانگهای اینگونه عمل می‌کنند.

مهراد ادامه داد: دو سال متوالی است که رتبه بندی دانشگاه های آزاد در ISC به نتیجه مثبتی نرسیده است. اطلاعات مربوط به رتبه بندی که به ISC ارسال می شود کفایت نمی کند. حال، طرح رتبه بندی واحدهای دانشگاه آزاد از سوی معاون آموزشی این دانشگاه مسیر حرکت دانشگاه ها را از توجه به معیارها و شاخص های کیفی تغییر خواهد داد و نتیجه ای که به بار خواهد آورد تنها به مذاق این دانشگاه خوش خواهد آمد.

سرپرست پايگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) یادآور شد: به جای ایجاد ناسازگاری در نظام های رتبه بندی و نیز ایجاد نظام های رتبه بندی درون سازمانی، دانشگاه ها باید از سیاست های کلان علم و فناوری در جمهوری اسلامی ایران تبعیت کنند و اسناد بالادستی را که بسیاری از مفاد آن همخوانی بیشتری با معیارها و شاخص های رتبه بندی بین المللی دارد مورد توجه ویژه قرار دهند.

منبع: خبرگزاري مهر
نظرات