شرايط بورس تحصيلي روسيه و ژاپن به زنان

 پروفسور عطاءالرحمن رئیس سازمان علمی، فناوری و نوآوری(STIO) وابسته به کامستک و طیبه ماهروزاده مشاور وزیر علوم در امور زنان و رئیس شبکه زنان دانشمند جهان اسلام یاداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

ماهروزاده در این مراسم با اشاره به نقش بالقوه زنان در توسعه پایدار و لزوم شکوفایی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های آنان اظهار داشت: به منظور همگامی با تحولات سریع در حوزه علوم و فناوری، احیای تمدن اسلامی و نیل به توسعه پایدار در کشورهای اسلامی، طرح ایجاد شبکه زنان دانشمند جهان اسلام در سال 2005توسط ایران پیشنهاد شد که در چهارمین اجلاس وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی در سال 2008 به تصویب رسید.

وی افزود: سال 1388 اولین اجلاس شبکه زنان دانشمند جهان اسلام در تهران برگزار شد و پیش‌نویس اساسنامه آن در مجمع عمومی به تصویب رسید و 9 نفر نیز از کشورهای مختلف اسلامی به عنوان عضو هیئت امنا انتخاب شد و برنامه دو ساله هیئت امنای این شبکه نیز در اجلاس رباط تصویب شد.

ماهروزاده اخذ بورسیه تحصیلی از کشورهای روسیه و ژاپن و موافقت ژاپن برای ارائه فرصت‌های مطالعاتی به زنان دانشمند کشورهای اسلامی از جمله اقدامات این شبکه دانست و افزود: با همکاری دانشگاه تهران این امکان فراهم شده که کاربران این شبکه از 25هزار کتاب و ژورنال انگلیسی بهره‌مند شوند.

وی افزود: با همکاری شبکه زنان دانشمند جهان اسلام و کشورهای ایران، لبنان، تونس، سوریه و الجزایر سمینار علمی با موضوعات نانو فناوری و زیست فناوری، علوم شناختی و علوم فناوری اطلاعات برگزار می‌شود.

براساس این گزارش، فراهم کردن زمینه‌های همکاری فی‌مابین در عرصه‌های آموزشی، پژ وهشی و علمی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و سمینارهای مشترک، ایجاد فرصت‌های مطالعاتی و اهدای بورس تحصیلی و انتقال تجارب علمی کسب شده از محورهای تفاهم‌نامه همکاری شبکه زنان دانشمند جهان اسلام و سازمان علمی، فناوری و نوآوری کامستک(STIO) است.


منبع: خبرگزاري فارس
نظرات